Oona O'Neill & Charles Chaplin

Oona O’Neill & Charles Chaplin. Aż po grób i jeszcze dłużej

Nazwisko Eugene O’Neill jest dobrze znane koneserom i miłośnikom literatury. Powiedzmy, że literaturoznawca, który nie zna O’Neilla, jest jak muzyk, który nie ma pojęcia, kim byli bracia Gershwin. A jeśli ktoś interesuje się kinem, zwłaszcza z lat 20., 30. i 40., to słyszałeś o filmach opartych na jego twórczości. Wspomnę „Annie Christie” z Gretą Garbo czy „Mourning Becomes Electra” z Rosalind Russell.

O’Neill był cenionym artystą – osobiście zdobył Nagrody Pulitzera i Nobla. Jednak jako człowiek zapłacił swojemu geniuszowi cierpieniem. Jego prace naznaczone są pesymizmem, a sam O’Neill zmagał się z alkoholizmem, a w ostatnich latach życia nie mógł pisać z powodu objawów choroby Parkinsona.

Świat filmu zawdzięcza Eugene O’Neillowi coś więcej niż tylko wspaniałe dzieła literackie, które stały się kanwą wielu wspaniałych filmów. 14 maja 1925 r. Na świat przychodzi córka pisarza, której nadaje pełne wdzięku i oryginalne imię Oona. Kto to będzie, jeśli chodzi o sztukę? Oona O’Neill stanie się Oona Chaplin, a tym samym ukochaną i muzą wielkiego Charlesa Chaplina.

Kiedy byłam małą dziewczynką, nie lubiłam Charliego Chaplina. Nie rozumiałem uroku niemego filmu, nie rozumiałem kunsztu Charliego. Uważałem, że tylko filmy dźwiękowe mają znaczenie. Do dziś lubię je bardziej, bo wychodzę z założenia, że ​​dźwięk jest integralną częścią dzieła filmowego, że głos daje aktorowi świetne pole do popisu i interpretacji postaci. Ale widzę też coś wyjątkowego w niemym kinie. Chaplin był jego wielkim poetą, budowniczym, który został doceniony specjalnym Oscarem już podczas wręczania pierwszej edycji statuetek za rok 1928.

Kiedy Charles Chaplin wszedł w związek z Ooną O’Neill, wielu ludzi złapało głowę, inni patrzyli na tę piękną dziewczynę, jakby była kretyną i pierwszą naiwną. Miała 18 lat, a Chaplin 54. Nie miała doświadczenia w miłości, a Chaplin był już wielokrotnie rozwódką i ojcem. Jego dość tajemniczy związek z Paulette Goddard został oficjalnie opłacony przez aktorkę utratą przełomowej roli Scarlett O’Hara w Przeminęło z wiatrem (1939). Goddard chciał mieć dzieci, ale Chaplin jasno dał do zrozumienia, że ​​nie związał się z nią w nadziei, że będzie miał potomstwo. Jego wcześniejszy związek z Litą Grayit zakończył się oficjalną wzajemną nienawiścią. Co Charles Chaplin mógł zaoferować młodej Oonie O’Neill?

Jednak los może być sprzeczny. To, co dla niektórych jest paskudne, w rzeczywistości zamienia się w coś niezwykle pięknego. Kiedy Oona i Charles dotarli do ślubnego dywanu, ojciec wyrzekł się dziewczyny. Nigdy więcej nie zamienili nawet słowa. Ale związek z Chaplinem okazał się największym szczęściem Oony. Pocieszenie po decyzji jej ojca, który stanowczo odmówił kontaktu z córką, który na męża wybrał mężczyznę pokroju Charlesa Chaplina.

Kiedy Chaplin zmarł w wieku 88 lat, Oona miała zaledwie 51 wiosen. Nie mogła jednak nauczyć się żyć bez swojego kochanka. Oglądała jego filmy, wycofała się z życia publicznego, a nawet nie wyszła z domu. Zmarła na raka trzustki w 1991 roku. Została pochowana w Vevey w Szwajcarii, obok męża. To tam spędzili szczęśliwie razem wiele lat.

Taka miłość z łatwością mogłaby posłużyć jako scenariusz do filmu. Jasne, było mnóstwo filmów, w których nawet wspomniano o Chaplinie, ale czy wspaniała historia jego i Oony nie zasługuje na lepsze traktowanie? A może lepiej zostawić legendę w spokoju? Zastanawiam się tylko, czy O’Neill zdawał sobie sprawę z tego, jak głupie jest odrzucanie własnego dziecka z powodu tego, kim jest wybrane jego serce. Ludzie często troszczą się o swoje nieszczęście, jakby byli stworzeni na zamówienie, dostosowani do ich własnych potrzeb i okoliczności.

Aż do grobu i jeszcze dłużej – oto podsumowanie legendy Oony i Charliego.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *