Mary Badham "Zabić drozda”

Mary Badham & „Zabić drozda” (1962). Rola dzieciństwa w filmie

„Zabić drozda” na podstawie prozy Harpera Lee był jednym z najważniejszych filmów 1962 roku. To jedyny film, w którym Gregory Peck zagrał uhonorowaną Oscarem rolę – wcześniej aktor był wielokrotnie nominowany do tej nagrody . Rzeczywiście, obraz Roberta Mulligana jest niezwykłym pokazem dojrzałej i wyważonej gry aktorskiej Pecka, który na ekranie wielokrotnie prezentował się w różnych rolach, za każdym razem doskonale się sprawdzając. Ale film to nie tylko wielki Gregory Peck. Dla mnie, poza samym filmem, niezwykle poruszającą i wymowną rolę odgrywa mała dziewczynka Mary Badham.

Kiedy grała w Scout, córkę Atticusa Fincha (Peck), Mary miała zaledwie 9 lat i była słodką, inteligentną dziewczyną. Rola ciekawego świata dziecka wymagała znalezienia odpowiedniego kandydata. Wyobrażam sobie, że producenci musieli myśleć prawie jak Scarlett O’Hara (i nie przesadzam tutaj!). Skaut to nie tyle dodatek do obrazu rodziny – ona i (w mniejszym stopniu) jej brat są oczami i sercem widzów. Ze względu na swój wiek Mary Badham była naturalną aktorką. Choć dzieciństwo może wydawać się ograniczone, to właśnie naturalność Mary była kluczem do jej udanej interpretacji roli Harcerza.

Dla mnie Scout Finch w filmie Roberta Mulligana „To Kill a Mockingbird” (1962) to najbardziej wzruszająca rola dziecka w filmie. Po raz pierwszy zobaczyłem pracę Mulligana, kiedy byłem nastolatkiem, późnym wieczorem w telewizji publicznej. Peck był niesamowity, ale scena z Mary Badham poruszyła mnie najbardziej. Nie będę jej wskazywać dokładnie, żeby nie zepsuć filmu, ale powiem tylko, że przemówienie małego Skauta doprowadziło mnie do potoku łez. Mała Mary była niesamowita.

Zabić drozda to film na tyle wyjątkowy, że trudno przecenić jego miejsce w historii kinematografii, nawet jeśli nie uwzględni się jego ważnego społecznie tematu. Mary Badham szybko zrezygnowała z kariery aktorskiej. Nadal była nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *