Carole Lombard

Carole Lombard

Niesamowita amerykańska aktorka, często uważana za najlepszą aktorkę komediową lat 30. Jej wspaniałą karierę przerwała tragiczna śmierć Carole w katastrofie lotniczej w 1942 roku.

Carole Lombard urodziła się 6 października 1908 roku w Fort Wayne w stanie Indiana jako Jane Alice Peters, jedyna córka Elizabeth i Fredericka Petersów. Miała dwóch starszych braci. Jej ojciec miał niemieckie korzenie, a matka miała angielskie. Po rozwodzie rodziców Elizabeth, znana jako Bessie, zabrała trójkę swoich dzieci do Los Angeles, gdzie Carole ukończyła liceum.

Carole zagrała swoją pierwszą rolę w wieku 11 lat, kiedy reżyser Allan Dwan zauważył ją grającą w baseball. W kolejnym filmie pojawiła się dopiero w 1924 roku. W ciągu następnych kilku lat zagrała w wielu filmach, ale grała odcinki. Początkowo występowała jako Jane Peters, następnie jako Carol Lombard. W napisach końcowych została omyłkowo wymieniona jako Carole, a nie Carol, i podobała jej się ta wersja imienia. Tak narodziła się Carole Lombard.

Swój pierwszy duży kontrakt podpisała z Fox Film Corporations w 1925 roku (10 lat później Fox połączył się z Twentieth Century Productions Darryla F. Zanucka, by stać się 20th Century Fox). Pracowała także dla Mack Sennett i Pathé Pictures. W 1929 roku odniosła sukces filmem dźwiękowym „High Voltage”, aw 1930 roku podpisała kontrakt z Paramount Pictures.

W latach trzydziestych stała się ulubienicą publiczności i najlepiej opłacaną aktorką Hollywood. Role komediowe stały się jej specjalnością. Carole została okrzyknięta królową szalonej komedii. W 1934 roku zagrała z Johnem Barrymore w „Napoleonie na Broadwayu”. Jej występ w „Bolero” z George’em Raftem, z którym miała romans, zaowocował rolą w „Rumbie” w 1935 roku. W 1936 roku zagrała Irene Bullock w „Mąż mojego pana” Gregory La Cavy, gdzie jej były mąż , z którym pozostała przyjaciółmi do końca życia, Williamem Powellem. Oboje otrzymali nominacje do Oscara za swoje role, ale obaj przegrali (Carole z Luise Rainer za „Wielki Ziegfeld”, film z Powellem w roli głównej). W 1937 roku, razem z Fredriciem Marché w „No holiness” William Wellman, klasycznej komedii o szaleństwach.

W tym czasie udało jej się wyegzekwować kontrakt z gwiazdami, w ramach którego kręciła dwa filmy rocznie. Carole miała ambicję wystąpić także jako aktorka dramatyczna. Duże nadzieje wiązała z rolą w filmie „Czuwanie w nocy” (1940), ale film, choć miał dobre recenzje, nie odniósł dużego sukcesu, bo publiczność zażądała zabawnej Carole.

Carole była ulubieńcem publiczności. Jej pierwszym mężem był William Powell, z którym była półtora roku. Po rozwodzie pozostali przyjaciółmi. Carole przyjaźniła się także ze swoją następną miłością, Jeanem Harlowem. W 1934 roku Russ Columbo, z którym była związana, zmarł tragicznie. Mówiono też o jej związku ze scenarzystą Robertem Riskinem („Ich noce”, 1934). W 1936 roku na przyjęciu poznała Clarka Gable’a.

Ich związek rozkwitł z dnia na dzień. Carole była miłością życia Clarka. Była też jedyną kobietą, która uczyniła go domem, o którym marzył, która była dla niego towarzyszką, przyjaciółką i kochanką. Zgodził się wziąć udział w Przeminęło z wiatrem, głównie dlatego, że jego kontrakt obiecał opłacić roszczenia rozwodowe jego drugiej żony, Rii Langham Gable. W marcu 1939 roku, kiedy miał kilka dni wolnych, pobrali się. Bardzo chcieli mieć dziecko. Carole, znana z dosadnych, błyskotliwych wypowiedzi i wulgarnego humoru, powiedziała swoim przyjaciołom, że nie przyjmują gości w niedziele, ponieważ uprawiają seks podczas pracy nad dzieckiem. W 1940 roku wydawało się, że im się udało, ale Carole poroniła. Kiedy Ameryka przystąpiła do wojny, Carole, wielka patriotka, sprzedawała bony wojenne.

Wracając z Indiany, Carole brała udział w katastrofie lotniczej. Nikt na pokładzie, łącznie z matką aktorki, nie przeżył. Do końca życia Gable nie pogodził się z tragiczną śmiercią Carole. Miała 33 lata. Ostatnim filmem Carole, którego premiera odbyła się po jej śmierci, była doskonała komedia Ernsta Lubitscha Być albo nie być (1942), która ośmieszała Hitlera.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *