Karolina Łachmacka

Zsa Zsa Gabor

Zsa Zsa Gabor
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka węgierskiego pochodzenia, znana bardziej ze swojego skandalicznego, burzliwego życia obyczajowego niż z dokonań aktorskich. Jej starsza i młodsza siostra, Magda i Eva, także zrobiły podobne kariery w Hollywood, niemniej Zsa Zsa pozostaje najbardziej znaną z nich trzech i żyjącą najdłużej. Ich matka była pochodzenia żydowskiego i była spokrewniona z Annette Tilleman, żoną amerykańskiego polityka Toma Lantosa. Urodziła się 6 lutego 1917 roku w Budapeszcie (Austro-Węgry (obecnie Węgry))

Pobierała nauki w szwajcarskiej szkole z internatem. W 1936 roku 19-latka została laureatką konkursu Miss Węgier. Podróżowała do Wiednia, gdzie odkryta została na potrzeby operetki.

Na ekranie debiutowała dość późno, bo na początku lat 50. W owym czasie była już znana bardziej z afer towarzyskich, niż z talentu filmowego. W filmie „Cienki lód” (1952) zagrała z Ann Miller, Kathryn Grayson, Howardem Keelem, czy Redem Skeltonem. Wystąpiła też obok Marilyn Monroe w „Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem” w reżyserii Edmunda Gouldinga. Dostała nawet ważną rolę w „Moulin Rouge” (1952) Johna Hustona.

Zsa Zsa była zamężna aż 9-krotnie. Siedmiokrotnie się rozwodziła, a jedno małżeństwo anulowano dzień po zaślubinach. Z obecnym mężem jest najdłużej, bo ponad 20 lat. Jest on zaledwie o 2 lata starszy od jej jedynego dziecka, córki Francesci (ur. 1947) z małżeństwa z Conradem Hiltonem. Ze swoją córką nie jest w najlepszych układach – w 2005 roku oskarżyła ją o oszustwo i kradzież. Miała romanse ze znanymi tymi świata, jak Frank Sinatra, czy Porfirio Rubirosa, jeden z najbardziej znanych playboyów tamtych lat. Znana jest też z osławionego konfliktu z Elke Sommer – sprawa skończyła się w sądzie i uznano, że Zsa Zsa rozpowszechnia nieprawdziwe plotki na temat niemieckiej aktorki, za co musiała zapłacić aż 2 miliony dolarów.

W 1989 roku świat przypomniał sobie o niej po tym, jak Gabor spoliczkowała gliniarza, który zatrzymał ją za pogwałcenie przepisów drogowych. Skazano ją na 3 dni więzienia i zapłacenie 13 tysięcy dolarów kosztów sądowych. Ostatnio z racji poważnego wieku cierpiała na kolejne dolegliwości, m.in. udar.

(Visited 38 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>