Karolina Łachmacka

ZaSu Pitts

ZaSu Pitts
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, która sławę zdobyła rolami w niemych dramatach, a pozycję gwiazdy umocniła serią przebojowych komedii dźwiękowych.

Urodziła się 3 stycznia 1894 roku w położonym w stanie Kansas Parsons. Jej oryginalne imię bynajmniej nie jest wynikiem inwencji speców od kreowania talentów. Imię ZaSu to połączenie sylab z imion ciotek aktorki, „EliZA” oraz „SUsan”. Wielokrotnie w napisach mylono się, pisząc „Zasu” lub „Zazu”.

Była trzecim z czworga dzieci Rulandusa i Nellie (Shay) Pitts. Kiedy ZaSu przyszła na świat, jej ojciec był leciwym weteranem wojny secesyjnej. Pochodził z Nowego Jorku, ale przed narodzinami przeniósł rodzinę do Kansas. Już w 1903 roku rodzina ponownie zmieniła miejsce zamieszkania, tym razem na Santa Cruz w Kalifornii. W szkole średniej przemogła swą nieśmiałość i dołączyła do koła teatralnego. Wydawało się, że jej dość zabawny wygląd (trudno nazwać ZaSu pięknością) zmniejszał jej szanse na sukces w filmie, ale ona błyskotliwie wykorzystały swoje przywary tak, by obrócić je w zalety. Wizerunek ZaSu był jej wizytówką, wyróżniającą ją spośród innych aktorek.

Na scenie debiutowała w 1915 roku, a już dwa lata później aktorka została odkryta przez scenarzystkę Frances Marion na potrzeby filmu. Debiutowała na ekranie rolą Becky w „Małej księżniczce” (1917) z Mary Pickford. W 1924 roku wystąpiła w klasycznym filmie Ericha von Stroheima „Chciwość”. Wielki reżyser nazwał ją „największą dramatyczną aktorką”. U tego samego reżysera zagrała w kolejnym klasyku, „Marszu weselnym” (1928). Pierwszą główną rolę zagrała w „Better Times” (1919) Kinga Vidora. W 1920 roku poślubiła Toma Gallery, z którym zagrała w kilku filmach. W 1922 roku na świat przyszła ich córka, Ann.

W latach 30. aktorka grała w komediach z Thelmą Todd (producent Hal Roach chciał stworzyć kobiecy tandem, odpowiedź na Hardy’ego i Laurela). W pełnometrażowych komediach grała często ze Slim Summerville’em. W latach 40. zawitała na wodewil i występowała w radiu, m.in. z Bingiem Crosby’m, Alem Jolsonem, czy Rudy’m Vallee. W 1944 debiutowała na Broadwayu, potem wybrała się w tournee po Stanach. Grała też w filmach, niewielkie role („Życie z ojcem” z 1947 Michaela Curtiza), potem zaczęła pracować w telewizji. Jej ostatni film to „Ten szalony, szalony świat” (1963) Stanleya Kramera.

ZaSu rozwiodła się z Gallery’m w 1933 roku. Mieli biologiczną córkę Ann, zaadoptowali też syna przyjaciółki ZaSu, gwiazdy Barbary La Marr, która przedawkowała narkotyki (chłopiec nazywa się Dan). W 1933 poślubiła Johna E. Woodalla, z którym była do swojej śmierci. W połowie lat 50. zdiagnozowano u niej raka. Walczyła dzielnie, ciągle pracując. Zmarła 7 czerwca 1963 roku w wieku 69 lat w Hollywood. Jest pochowana na cmentarzu Świętego Krzyża w Culver City.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>