Karolina Łachmacka

Yvonne De Carlo

Yvonne De Carlo
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Piękna kanadyjska aktorka (ur. 1.09.1922) o karierze hollywoodzkiej. Znana nie tylko z kina, ale także telewizji. Widzom z Ameryki Północnej najlepiej znana jest jako Lily Munster z serialu „The Munsters” (1964-1966).

Była córką Marie De Carlo i sprzedawcy, Williama Middletona. Marie pragnęła zostać aktorką i gwiazdą Hollywood, jednak nigdy tego nie dokonała. Swoją córkę nazwała Margaret Yvonne. Jak powiedziała po latach Yvonne, jej matka była wówczas zafascynowana gwiazdką Baby Peggy i stąd wzięło się imię Margaret. Kiedy miała 3 lata, jej ojciec porzucił rodzinę. Gdy córka trochę podrosła, Marie zapisała nastoletnią latorośl do szkoły tańca w Hollywood. Niestety, nie mogły znaleźć pracy, i wróciły do Vancouver. Do roku 1940 takich przeprowadzek dokonały kilkukrotnie i wówczas Yvonne wygrała konkurs piękności, otrzymując pracę we Florentine Gardens. Na ekranie debiutowała w 1941 roku, ale przez długi czas musiała zadowalać się małymi rólkami.

Na początku udało jej się podpisać kontrakt z Paramount. Studio chciało mieć ją w zanadrzu jako pośrednie ostrzeżenie dla swojej gwiazdy, Dorothy Lamour, sugerując, że jeśli będzie zbyt kapryśna, jest już ktoś, kim mogą ją zastąpić. Yvonne przeniosła się po krótkim czasie do Universalu, ale i tam dostała swego rodzaju rolę rywalki Marii Montez w filmach klasy B.

Jej pierwszą wielką szansę okazała się tytułowa rola w „Salome, Where She Danced” (1945). Film nie był faworytem krytyków, ale w box-office sprawdził się dobrze. Sama Yvonne była nim nieco zażenowana; film nie należał do najbardziej ambitnych produkcji. Dwa lata później zagrała pierwszą główną rolę, a w 1949 wystąpiła jako femme fatale z Burtem Lancasterem w „W pułapce miłości”. W 1957 roku zagrała w „Zatoce aniołów” z Clarkiem Gable. Jej najsławniejszą rolą jest ta żony Mojżesza w „Dziesięciu przykazaniach” Cecila B. DeMille’a.

W latach 60. popularność Yvonne gwałtownie zmalała. Udało jej się ją odbudować rolą w kultowym amerykańskim serialu „The Munsters”, nadawanego przez dwa sezony.

Niewiele osób wie, że De Carlo miała piękny głos, a jej kontralt szkoliły operowe sławy. Yvonne wydała jedną płytę, zatytułowaną „Yvonne De Carlo Sings” (1957). Orkiestrą grającą muzykę na albumie dyrygował wielkim kompozytor filmowy, sam John Williams. W latach 60. zaangażowała się w role musicalowe, głównie na scenie, nie wyłączając Broadwayu (jednym z jej partnerów był Donald O’Connor, znany z roli Cosmo w „Deszczowej piosence”, za którą to rolę otrzymał Złoty Glob). Jedną z ostatnich pamiętnych produkcji z aktorką był film „Oscar” z 1991 roku z Sylvestrem Stallone, gdzie grała ciotkę Rosę.

Przez ponad 18 lat Yvonne była żoną kaskadera, Roberta Morgana. Mieli dwóch synów: Bruce’a i Michaela. Aktorka była też macochą dla córki Morgana z jego poprzedniego małżeństwa. Niemniej w opublikowanej ponad 20 lat temu autobiografii De Carlo przyznała, że była intymnie związana z 22 mężczyznami, w tym z gwiazdorem Robertem Taylorem, Burtem Lancasterem, wybitnym reżyserem Billy’m Wilderem, producentem Howardem Hughesem, czy księciem Aly Khanem (jeden z mężów Rity Hayworth). W 1997 roku Yvonne przeżyła podwójną stratę: zmarł jej syn Michael, a także jej matka Marie De Carlo. Rok później aktorka przeszła wylew. Ostatnie lata życia spędziła pod opieką Motion Picture & Television Hospital, gdzie zmarła 8 stycznia 2007 roku, w wieku 84 lat.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>