Karolina Łachmacka

Yvette Mimieux

Yvette Mimieux
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Urodzona 8 stycznia 1942 roku. Dwukrotnie nominowana do Złotego Globu za swoją pracę w telewizji. Swego czasu żona jednego z najlepszych reżyserów musicalowych, Stanleya Donena.

Jest córką Francuza i Meksykanki, a urodziła się w samym Hollywood. W 1960 wystąpiła jako Weena w filmie science-fiction George’a Pala „Wehikuł czasu” z Rodem Taylorem. Tego samego roku zagrała w komedii dla młodzieży „Gdzie są chłopcy” (1960) z George’em Hamiltonem i Dolores Hart. W 1962 roku zagrała z Glennem Fordem, Charlesem Boyerem i Ingrid Thulin w Czterech jeźdźcach Apokalipsy” (1962), a także z Claire Bloom, Laurence’em Harvey i Karlheinzem Böhmem we „Wspaniałym świecie braci Grimm” (1962). Olivii de Havilland partnerowała w melodramacie „Światło na Piazza” (1962). W 1963 pojawiła się w świetnym dramacie „Toys in the Attic”, choć tam pierwsze skrzypce grały rewelacyjne Gene Tierney, Geraldine Page i Wendy Hiller. Z Charletonem Hestonem i Jeanne Crain zagrała w „Terrorze w przestworzach” (1972). W telewizyjnej biografii Rudolpha Valentino obsadzono ją jako żonę aktora, Natachę Rambovą. Po roli w „Lady Boss” (1992) przeszła na emeryturę.

W 1972 wyszła za Donena, ale rozwiedli się w 1985 roku. Rok później wyszła za Howarda Ruby i są ze sobą do dziś. Z wykształcenia jest antropologiem, świetnie radziła też sobie jako agentka nieruchomości. Nie ma dzieci.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>