Anna Wiącek

Wojciech Kilar

Wojciech Kilar
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Utalentowany, obsypany wieloma nagrodami polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej – Wojciech Kilar to postać ponadczasowa. Człowiek wielkiej wiary i bardzo skromny – tak mówili o nim jego przyjaciele. Mimo, że nie ma go już między nami to jego cząstka pozostanie na zawsze w postaci muzycznych kompozycji, które stworzył.

Całe jego życie toczyło się wokół muzyki, już jako młody chłopak pobierał nauki gry na fortepianie. W 1947 zadebiutował na konkursie Młodych Talentów. Na Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, studiował grę na fortepianie i kompozycję pod opieką Bolesława Woytowicza. Ukończył ją z wyróżnieniem.

Wojciech Kilar swoją przygodę z muzyką filmową rozpoczął w 1958 od krótkometrażowego dokumentu – „NarciarzeNatalii Brzozowskiej. Sukcesywnie pojawiały się kolejne propozycje współpracy. Pracował z najważniejszymi polskimi reżyserami, m.in. – Andrzejem Wajdą („Korczak”, „Pan Tadeusz”), Romanem Polańskim („Dziewiąte wrota”, „Pianista”), Krzysztofem Zanussim (stworzył muzykę do wszystkich jego filmów), Wojciechem Jerzym Hasem („Lalka”), Krzysztofem Kieślowskim („Z punktu widzenia nocnego portiera”, „Przypadek”), Jerzym Hoffmanem („Trędowata”), Stanisławem Różewiczem („Szklana kula”, „Drzwi w murze”).

Światowy rozgłos przyniosła mu kompozycja stworzona do „Draculi” (1992) Francisa Forda Coppoli. Łącznie zrobił muzykę filmową do ponad 130 filmów. Jednakże, do komponowania muzyki filmowej miał dość swobodne podejście. Otwarcie mówił o tym, że wiele razy rezygnował z różnych projektów. Dlatego między innymi nie było nam dane usłyszeć jego kompozycji w „Władcy Pierścieni”.

Jego wrażliwość znalazła ujście w muzyce, oddał jej całe swoje serce i życie. Nagradzany na festiwalach filmowych i odznaczany orderami na świętach państwowych. Wielki człowiek z dystansem do świata i samego siebie.

(Visited 67 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>