Mariusz Czernic

Walter Brennan

Walter Brennan
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Walter Brennan (1894-1974) to jeden z najlepszych amerykańskich aktorów, obdarzony charyzmą i poczuciem humoru mistrz drugiego planu, pierwszy aktor wyróżniony trzema Oscarami. W czasie I wojny światowej służył we Francji, potem imał się wielu zawodów, był np. hodowcą ananasów w Gwatemali. Zbił majątek na handlu nieruchomościami, ale zbankrutował z powodu krachu na giełdzie w 1929 roku. Mieszkał jednak w Los Angeles, miał blisko do Hollywood, więc dorabiał sobie jako kaskader i aktor od epizodów.

Pierwsze znaczące role już w latach 30. Warunki zewnętrzne predestynowały go do ról wesołych bezzębnych staruszków (w wieku 32 lat stracił większość zębów w wypadku), ale grał czasem także bohaterów mrocznych i bezwzględnych. Role pozytywne wzbogacał o rys komediowy, w negatywnych starał się być niewzruszony i ponury.

Reżyserzy lubili z nim pracować, a jemu nie przeszkadzało że ciągle proponowano mu role na dalszym planie. To były zresztą interesujące postacie stanowiące ciekawe wyzwanie dla aktora. Brennan wyciągał z tych postaci maksimum, co zostało docenione przez Akademię, która uhonorowała go trzema statuetkami: za Prawo młodości (1936), Kentucky (1938) i The Westerner (1940).

W pierwszym zagrał szwedzkiego drwala i mówił z obcym akcentem, w drugim wcielił się w postać 85-letniego seniora, mimo iż miał wówczas 44 lata, a w trzecim był zdziwaczałym sędzią Royem Beanem. Miał szczęście do świetnych reżyserów, współpracował np. z Williamem Wylerem, który aż 12 aktorów poprowadził do zwycięstwa w walce o Oscara i wśród nich był także Brennan wyróżniony za kreację w filmie The Westerner.

Upływ czasu pokazał, że to jednak Howard Hawks najlepiej zaprezentował talent tego nieprzeciętnego aktora. W pamięć zapadły szczególnie jego role z filmów Mieć i nie mieć (1944), Rzeka Czerwona (1948) i Rio Bravo (1959).  To właśnie Hawks dał mu pierwszą znaczącą rolę, w dramacie historycznym Barbary Coast (1935). Mimo iż Brennan dopiero zaczynał karierę to zagrał postać o przezwisku „Stary”. Gdy wybuchła II wojna światowa otrzymał m.in. rolę kaznodziei w propagandowym filmie Sierżant York (1941) opowiadającym o bohaterze I wojny.

Reżyserem także był Hawks, zaś Brennan był bardzo bliski zdobycia czwartego Oscara. Poruszającą kreację zrozpaczonego ojca bezzębny aktor odegrał w westernie Krwawy księżyc (1948) Roberta Wise’a. Z westernami był związany od początku do końca kariery. Nie popadał jednak w rutynę, odgrywał żwawe i zabawne postacie jak również charaktery wzruszające i zgorzkniałe. Grał wrednych typów spod ciemnej gwiazdy jak i sympatycznych staruszków.

Walter Brennan Walter Brennan a

 

(Visited 90 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>