Karolina Łachmacka

Vivien Merchant

Vivien Merchant
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka filmowa i sceniczna. Urodziła się 22 lipca 1929 roku. Kinomanom znana przede wszystkim z roli Lily w „Alfie’em” (1966) Lewisa Gilberta z rozbrajającym Michealem Caine’em.

Vivien była pierwszą żoną Harolda Pintera, scenarzysty m.in. „Kochanicy Francuza” (1981). Poznali się w środowisku teatralnym, kiedy żadne z nich nie było jeszcze bardzo znane. Pobrali się w 1956 roku, a dwa lata później Vivien urodziła ich syna, Daniela. Vivien zagrała w inscenizacji jego pierwszej sztuki, „The Room” z 1957, rolę Rose. Występowała też w kolejnych dziełach swego męża, m.in. „The Homecoming”. Rola w ekranizacji tej ostatniej z 1973 roku przyniosła jej nominację do BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Aktorka stała się niezwykle popularna po zagraniu roli Lily w filmie „Alfie” (1966). Zdobyła za nią BAFTA za najbardziej obiecujący debiut, nominację do Oscara, Złotego Globu, oraz nagrodę narodowej krytyki amerykańskiej.

W latach 60. małżeństwo Pinterów zaczęło się rozpadać. Harold miał potajemny romans z Joan Bakewell od 1962 do 1969 roku i na tej podstawie powstała sztuka „Zdrada”, a potem film o tym samym tytule. Vivien nie traktowała romansów męża serio, sama miała problemy z pogłębiającym się alkoholizmem. Tymczasem w 1975 Pinter związał się z Lady Antonią Fraser, która dla niego się rozwiodła. Vivien miała nadzieję, że i ten związek się skończy, ale pomyliła się. Pinter rozwiódł się z nią i w 1980 poślubił Antonię. Vivien nigdy nie pogodziła się z utratą ukochanego. Coraz częściej topiła żale w alkoholu. W końcu jej organizm nie wytrzymał. Zmarła 3 października 1982 roku w Londynie.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>