Karolina Łachmacka

Vivian Blaine

Vivian Blaine
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka musicalowa i komediowa, legenda Broadwayu, gwiazda ekranu. Najlepiej znana z roli w musicalu „Faceci i laleczki” (1955) z Jean Simmons, Marlonem Brando i Frankiem Sinatrą.

Piękna, drobna rudowłosa Vivian Blaine urodziła się 21 listopada w 1924 roku i debiutowała na scenie już w wieku niespełna 10 lat. W 1937 zaczęła występować z zespołem muzycznym jako wokalistka i tancerka. Dzięki pomocy Manny Franksa (którego poślubiła w 1945 roku), przeniosła się do Hollywood i podpisała kontrakt z 20th Century Fox. W 1943 premierę miał film z Vivian i duetem Laurel & Hardy w „Oddaj forsę, draniu”. Aktorka została tam wymieniona w napisach jako gwiazda obok słynnych komików. W musicalu Waltera Langa „Greenwich Village” (1944) wystąpiła w roli głównej obok Carmen Mirandy i Dona Ameche. Jej kolejny musical to „Nob Hill” (1945) z Joan Bennett, George’em Raftem, Peggy Ann Garner. Kolejny raz Lang reżyserował ją w „State Fair” (1945) z Jeanne Crain, Daną Andrewsem, czy Fay Bainter.

Mimo dobrze zapowiadającej się kariery filmowej, Vivian skierowała się ku scenie. Jej największym sukcesem okazała się zagrana na Broadwayu rola Panny Adelaide w „Facetach i laleczkach” z 1950 roku. Sztuka okazała się wielkim przebojem i wystawiono ją ponad 1200 razy! Vivien natomiast zatrudniono do filmowej wersji z 1955 roku, gdzie zaangażowano gwiazdy ekranu, Marlona Brando, Franka Sinatrę, oraz Jean Simmons. Reżyserował Joseph L. Mankiewicz. Film zdobył szereg nagród, ale to Simmons otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w musicalu lub komedii. Co ciekawe, swoją sceniczną rolę powtórzyła dwa lata wcześniej na deskach West Endu w Londynie.

Na Broadwayu aktorka wystąpiła m.in. w „Kapeluszu pełnym deszczu”, „Say, Darling”, „Enter Laughing”, „Company” i „Zorba”. W trasie brała też udział w „Gypsy”. W wieku 50 lat aktorka zaczęła też regularnie pojawiać się w telewizji. Gościnnie zagrała w „Statku miłości”, a także „Napisała: Morderstwo”.

Małżeństwo aktorki z pierwszym mężem zakończyło się w 1956 roku. Potem poślubiła Miltona Rackmila, prezesa Universal Studios oraz Decca Records. We współpracy z nim do 1961 aktorka nagrała kilka albumów. W 1973 wyszła za Stuarta Clarka. W 1983 aktorka została pierwszą gwiazdą, która publicznie poruszyła problem AIDS. Na emeryturę przeszła w 1984 roku. Zmarła w wieku 74 lat na niewydolność serca.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>