Karolina Łachmacka

Viveca Lindfors

Viveca Lindfors
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Szwedzka aktorka sceniczna i filmowa o karierze międzynarodowej, w tym hollywoodzkiej. Znana m.in. z ról u boku Lizabeth Scott, Errola Flynna czy Charltona Hestona. Laureatka nagrody aktorskiej na festiwalu w Berlinie, nagrody Emmy, czy nominacji do Saturna.

Urodziła się 29 grudnia 1920 roku, jako Elsa Viveca Torstensdotter Lindfors, w szwedzkim Uppsala jako córka Karin Emilii Therese, z domu Dymling, i Axela Torstena Lindforsa. Zawodu aktorki uczyła się w Royal Dramatic Theatre School w Sztokholmie. Po skończeniu nauki tamże, piękna Viveca stała się szwedzką gwiazdą filmową i sceniczną. Logicznym ciągiem zdarzeń pojawiło się zaproszenie do Hollywood. W 1946 roku 25-letnia piękność podpisała kontrakt z Warner Bros. „Przygody Don Juana” z Errolem Flynnem to jeden z klasyków i pierwszych filmów Viveki dla tej wytwórni.

Inne obrazy z udziałem Lindfors to „Night Unto Night”, „Mroczne miasto”, „Taryfa ulgowa” czy „Księżycowa flotylla”. Rola w „No Exit” (1962) zapewniła Vivece wyżej wspomnianą nagrodę aktorską w Berlinie. Aktorka grała też w telewizji, już od lat 50. W 1990 roku zdobyła nagrodę Emmy dla najlepszy występ gościnny aktorki w serialu dramatycznym za „Life Goes On” (1989). Zagrała też w „Prawie i porządku”.

Viveca zmarła na reumatoidalne zapalenie stawów w wieku 74 lat. Była czterokrotną rozwódką. Ma troje dzieci: córkę i dwóch synów. Ma też czworo wnucząt.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>