Karolina Łachmacka

Virginia Rappe

Virginia Rappe
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka i modelka, znana nie z dorobku aktorskiej, a raczej tajemniczych okoliczności jej tragicznej śmierci.

Virginia Caroline Rapp urodziła się 7 lipca 1895 roku w mieście Nowy Jork jako córka niezamężnej kobiety. Kiedy miała 11 lat, zmarła jej matka i od tej pory wychowywała ją babcia w Chicago. Zanim skończyła 14 lat, rozpoczęła pracę modelki. Prowadziła też wybujałe życie erotyczne i w rok później „miała na koncie” przynajmniej dwie aborcje.

W 1916 roku 21-letnia Rapp przeprowadziła się do San Francisco i tam poznała Roberta Moscovitza, projektanta sukienek, którego miała poślubić. Plany młodych pokrzyżował tragiczny los – Robert zginął w wypadku tramwajowym. Virginia przeniosła się do Los Angeles i została zaangażowana do filmu „Paradise Garden” z Haroldem Lockwoodem. W 1918 roku na świat przyszło jej dziecko, które aktorka pozostawiła w domu dziecka. Potem wystąpiła w obrazie „An Adventuress” (1920), która to rola przyniosła jej tytuł najlepiej ubranej aktorki.

W 1919 roku Virginia związała się z reżyserem Henry Lehrmanem. W planach mieli nawet małżeństwo. Wystąpiła w przynajmniej czterech filmach tego twórcy. Możliwe, że okoliczności współpracy Rappe i Lehrmana było więcej, jednak większość prac ów filmowca, jak to z kinem niemym bywa, pozostaje zaginiona.

Okoliczności przedwczesnej śmierci aktorki były szokujące i targały przez wiele dni całą Ameryką. Prasa rozpisywała się na ten temat przez całe mnóstwo czasu. Virginia miała spędzić wieczór 5 września 1921 roku w domu Roscose „Fatty” Arbuckle’a i tam zostać zgwałcona, co doprowadziło do rozdarcia jej pęcherza i zapalenia otrzewnej. To z tej przyczyny Virginia zmarła cztery dni później. Miała zaledwie 26 lat.

Najbardziej zaskakujące w tej sprawie jest to, iż po dziś dzień, choć od wydarzenia tego minęło ponad 80 lat, nie wiadomo, co tak naprawdę zaszło. Rozmaici świadkowie co chwila zmieniali swoje zeznania. Niejaka Maude Delmont twierdziła, że Virginię Rappe zgwałcił Arbuckle, jednak nie potrafiła tego udowodnić i nie poproszono jej nawet na świadka.

Po trzech sprawach, kiedy oskarżano Arbuckle’a o zabójstwo, został on oczyszczony z zarzutów, a sąd pokajał się nawet do tego stopnia, że uroczyście „Fatty’ego” przepraszano. Co ciekawe, sprawa jego uniewinnienia przewija się w podręcznikach stosowanych przez nauczycieli akademickich na prawie.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>