Karolina Łachmacka

Virginia Grey

Virginia Grey
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, której kariera trwała przez długie dekady. Urodziła się 22 marca 1917 roku jako Virginia Grey w Edendale w Kalifornii, córka reżysera filmów niemych Raya Greya. Wychowywała się nieopodal wytwórni Macka Sennetta, gdzie pracował jej ojciec. Grey zabierał swoją małą, uroczą córeczkę do pracy, gdzie patrzyła, jak rodzą się gwiazdy. Aktorki lubiły się nią zajmować, wśród swoistych „opiekunek” Virginii była m.in. młoda Gloria Swanson. Ray Grey zmarł, kiedy Virginia miała 8 lat i jej matka, Florence, musiała zająć się utrzymaniem rodziny z własnej kieszeni. Zatrudniła się na planie Universal Studios jako dziewczyna mówiąca „CIĘCIE!” na planie. Małą Virginią nie miał się kto zająć, kiedy Florence pracowała, więc dziewczynka spędzała z nią czas na terenie wytwórni. Spacerująca 10-latka wydała się specom od castingu świetną kandydatką na gwiazdę. Tak Virginię obsadzono w jej pierwszym filmie, „Chata wuja Toma” (1927), w roli Małej Ewy. Virginia zagrała w jeszcze paru filmach, aż postanowiła zrobić sobie przerwę, by dokończyć formalną edukację i nauczyć się tańca.

Młoda aktorka grała epizody w filmach z pierwszej ligi z wielkimi gwiazdami. W 1928 w „Serce do serca” grała z Mary Astor i Thelmą Todd. W „Misbehaving Ladies” (1931) gwiazdami były Lila Lee i Louise Fazenda. Virginia zagrała małą rólkę w „Wielkim Ziegfeldzie” (1936) w MGM u boku Williama Powella, Myrny Loy oraz Luise Rainer. W musicalu „Rosalie” (1937) partnerowała Nelsonowi Eddy i Eleanor Powell. W „Dramatic School” (1938) obsadzono ją z Paulette Goddard i ponownie z Luise Rainer.

W 1938 roku 20-letnia Virginia zagrała w „BrawurzeVictora Fleminga z największymi gwiazdami MGM: Myrną Loy, Spencerem Tracy i Clarkiem Gable. W 1939 zagrała drugoplanową rolę w gwiazdorskiej obsadzie „Kobiet”, a także w „Sprawie dla detektywa” z Myrną Loy i Williamem Powellem.

Mimo urody, talentu i gracji, jej kariera nie rozwinęła się tak, jak by tego oczekiwała. Virginia grała drugoplanowe role obok gwiazd, ale czasami nawet w produkcjach drugiego rzędu. W „Three Cheers for the Irish” (1940) partnerowała Priscilli Lane, Alanowi Hale i Thomasowi Mitchellowi. W “Kapitan jest kobietą” (1940) zagrała z Marjorie Main i Billie Burke.

Jej kariera nie ruszyła z miejsca także po opuszczeniu MGM w 1942 roku, kiedy to pracowała dla różnych wytwórni. W latach 50. I 60. aktorka często występowała w telewizji. Jej najlepsza rola filmowa to prawdopodobnie Estelle Hohengarten w „Tatuowanej róży” (1955) Daniela Manna z oscarową rolą Anny Magnani. W 1961 wystąpiła z Laną Turner i Bobem Hope w „Kawalerze w raju”. W 1966 zagrała w „Madame X” (1966) z Laną Turner i Constance Bennett w jej ostatnim występie na dużym ekranie. Rok później partnerowała Rosalind Russell w „Rosie!” (1967). Jej ostatni film to thriller „Port lotniczy” (1970) w gwiazdorskiej obsadzie.

Virginia Grey nigdy nie wyszła za mąż ani nie miała dzieci. Miała romanse ze znanymi aktorami, jak m.in. Robert Taylor. Z Clarkiem Gable umawiała się w latach 40. Poznali się na planie „Brawury” w 1938, ale Virginia nie okazywała mu swoich uczuć, bo wiedziała, że Gable jest szczęśliwie zakochany w Carole Lombard, która niebawem została jego żoną. Ponoć Virginia miała ogromną nadzieję, że pod koniec lat 40., kiedy się spotykali, Clark zaproponuje jej małżeństwo, co jednak się nie stało. Ponoć m.in. dlatego Virginia nigdy nie zmieniła stanu cywilnego, bo Gable był miłością jej życia.

Zmarła w hollywoodzkim domu opieki 31 lipca 2004 roku w Woodland Hills, Kalifornia, w wieku 87 lat.

 

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>