Karolina Łachmacka

Vilma Bánky

Vilma Bánky
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Gwiazda kina niemego w Hollywood (ur. 9.01.1898). Z pochodzenia była Węgierką, na tamtych terenach przyszła też na świat jako córka Jánosa Konsics Bánky i Katalin Ulbert. W pierwszym filmie, wyreżyserowanym przez Carla Boese, zagrała w wieku 19 lat. W 1925 roku wypatrzył ją sam Samuel Goldwyn, który wybrał się właśnie w podróż do Budapesztu, i podpisał z nią kontrakt. Jej ojciec sprzeciwiał się jej wyjazdowi do USA, tak samo jak jej ówczesny narzeczony, ale klamka zapadła i Vilma była zdecydowana. Oczywiście, narzeczony nigdy nie został jej mężem.

Kiedy przybywała do Hollywood, wypromowano ją jako „Węgierską Rapsodię”. Banky okazała się wielkim sukcesem Goldwyna, szczególnie dzięki rolom w „Orle” (1925) z Valentino i „Rozpętanych żywiołach” (1926) z Ronaldem Colemanem i Gary Cooperem. Po przekroczeniu 30. straciła zainteresowanie karierą, pragnąć poświęcić się małżeństwu z Rodem La Rocque. Nie jest prawdą, że kariery Vilmy zakończyła się z powodu jej węgierskiego akcentu, który nijak nie pasował do kina dźwiękowego.

Z mężem założyła fundację na rzecz dzieci, choć sama potomstwa nigdy się nie doczekała. Byli ze sobą do jego śmierci w 1969 roku. Ponoć na łożu śmierci aktorka upominała, że nikt nie przychodzi jej odwiedzać, choć sama odsyłała wielbicieli. Zmarła w sędziwym wieku 93 lat na niewydolność oddechową połączoną z kłopotami sercowymi.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>