Karolina Łachmacka

Vera Miles

Vera Miles
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Urodziła się jako córka Burnice i Thomasa Ralstonów. Dorastała w Prett i Wichita w stanie Kansas. W 1948 roku została wybrana Miss Kansas. Wygrana w konkursie zapewniła jej role w telewizji, jak i w filmie.

W 1951 roku wystąpiła w mało znaczącej roli w „Two Tickets To Broadway”, gdzie główną rolę grała Janet Leigh, której siostrę Vera zagrała kilka lat później wPsychozieAlfreda Hitchcocka. Przełom nadszedł w połowie lat 50., kiedy Vera otrzymała role główne wPoszukiwaczach” Johna Forda oraz „Niewłaściwym człowieku” Alfreda Hitchcocka. Mówiono, że mistrz suspensu upatrzył Verę na następczynię Grace Kelly w roli „zimnych blondynek”, gdyż aktorka grała w jego serialu telewizyjnym. Reżyser swoim zwyczajem mało jej mówił, a zamiast tego kreował ją, wybierając stroje i fryzury, tak jak to miało miejsce z jego innymi „muzami”.

Hitchcock chciał jej powierzyć podwójną rolę żeńską w „Zawrocie głowy”, ale ciąża aktorki spowodowała, że otrzymała ją Kim Novak. Hitch miał za złe stan błogosławiony Very. Tak można wnioskować z książki Hitchcock/Truffaut, gdzie reżyser powiedział, że rola ta miała uczynić ją gwiazdą, a po jej odmowie z powodu ciąży on stracił nią zainteresowanie. Sama aktorka powiedziała, że próbowała być taką, jaką widział ją Hitch, ale nie miała stylu Grace Kelly czy Ingrid Bergman.

Mimo wyraźnego „rozstania” z Hitchcockiem, reżyser obsadził Verę w roli Lily Crane w „Psychozie” (1960). Film pamiętany jest raczej jako genialny sam w sobie, jednak także rola Very Miles doczekała się uznania. W 1962 roku John Ford powierzył jej rolę w „Człowieku, który zabił Liberty Valence’a”. Zagrała tam obiekt zainteresowania Johna Wayne’a i Jamesa Stewarta, którzy rywalizują o jej względy. Inni aktorzy, pamiętani z tego filmu, to Lee Marvin czy Edmond O’Brien. Kolejny raz z Wayne’em pracowała na planie „Ujarzmić piekło” (1968).

Aktorka przeszła na zasłużoną emeryturę w 1995 roku. Od tego czasu nie udziela żadnych wywiadów ani nie pojawia się jako gwiazda podczas jakichkolwiek publicznych wystąpień. Mieszka w Kalifornii, ze swoim czwartym mężem, Bobem Jonesem.

(Visited 72 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>