Karolina Łachmacka

Vera-Ellen

Vera-Ellen
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, ale przede wszystkim tancerka, znana ze sceny i ekranu. Na ekranie partnerowała najlepszym gwiazdorom musicali, jak Gene Kelly, Fred Astaire, czy Donald O’Connor. Urodziła się 16 lutego 1921 roku.

Jej rodzice, Martin Rohe i Alma Catherine Westmeier, wywodzili się z rodzin niemieckich emigrantów. Tańcem zajęła się już w wieku 9 lat i szybko stała się jedną z najlepszych w swojej dziedzinie. W wieku lat 16 nastoletnia Vera wygrała popularny amerykański radiowy konkurs talentów, co przesądziło o dalszym rozwoju jej kariery.

W 1939 roku 18-letnia Vera-Ellen debiutowała na Broadwayu w musicalu Jerome Kerna i Oscara Hammersteina „Very Warm for May”. Sukces tego przedstawienia zapewnił jej miejsce w obsadach innych popularnych sztukach spod znaku tego gatunku, jak „Panama Hattie”, „By Jupiter”, czy „Connecticut Yankee”. Wówczas zauważył ją Samuel Goldwyn i obsadził w musicalu „Wonder Man” (1945) u boku Virginii Mayo i Danny Kaye’a.

Jej kolejne filmy to m.in. „Three Little Girls in Blue” (1946) z Vivian Blaine czy June Haver, „The Kid from Brooklyn” (1946) ponownie z Kaye’em i Mayo, „Carnival in Costa Rica” (1947) z Anne Revere i Celeste Holm. Vera-Ellen wystąpiła też z Gene’em Kelly w „Na przepustce” (1949), był także jedną z gwiazd ostatniego filmu braci Marx zatytułowanego „Szczęśliwa miłość” (1949). Z Fredem Astaire tańczyła w „Trzech krótkich słowach” (1950), gdzie grała też Arlene Dahl. Vera była gwiazdą brytyjskiego filmu „Miłość z przypadku” (1950). W 1952 na ekrany wszedł jej najpopularniejszy film, „Nowojorska piękność” (1952), gdzie partnerowała Fredowi Astaire. Rok później wystąpiła z Donaldem O’Connorem w „Call Me Madam” (ponownie wspólnie zagrali w „Let’s Be Happy”, ostatnim filmie Very-Ellen). Ostatni znaczący film Very to „Białe Boże Narodzenie” (1954) z Bingiem Crosby.

Życie prywatnie nie oszczędzało aktorki. Vera-Ellen cierpiała na anoreksję, która doprowadziła do przedwczesnych zmian starczych na jej ciele. Mając zaledwie 30 lat Vera miała tak pomarszczoną szyję, że w każdym filmie musiała nosić specjalne naszyjniki zasłaniające jej skórę. Szybko zrezygnowała z kariery filmowej – jej ostatni film miał premierę, kiedy aktorka liczyła zaledwie 36 lat.

Vera była dwukrotną rozwódką. Jej pierwsze małżeństwo trwało 5 lat. Jej drugim mężem, w latach 1954-1966, był Victor Rotschild. W 1963 roku na świat przyszło jedyne dziecko Very, córeczka Victoria Ellen, jednak zmarła tego samego roku w niemowlęctwie.

Sama aktorka zmarła na raka w wieku 60 lat w Los Angeles.

(Visited 59 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>