Karolina Łachmacka

Ursula Thiess

Ursula Thiess
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Niemiecka piękność, aktorka, która zagrała w kilku amerykańskich filmach pod koniec lat 40. i w pierwszych latach 50. u boku największych gwiazd amerykańskiego kina. Najbardziej popularna jest dzięki małżeństwu z Robertem Taylorem, z którym ma dwoje dzieci i z którym była do jego śmierci w 1969 roku.

Debiutowała w niemieckim filmie „Nachtwache” (1948). Wcześniej pracowała na scenie i dubbingowała amerykańskie filmy. Jej pierwszym mężem był reżyser Georg Thiess, z którym miała dwoje dzieci. Po rozwodzie wyjechała do Stanów, kiedy to do RKO zaprosił ją Howard Hughes. Hughes miał nadzieję, że Ursula będzie kolejną Marleną Dietrich, ale nie udało jej się wypromować na taką gwiazdę, jak jej starszą koleżankę (slogany głosiły, że oto do Hollywood przybyła „najpiękniejsza dziewczyna na świecie”). Partnerowała na ekranie Robertowi Mitchumowi czy Glennowi Fordowi, ale w 1954 roku poznała Roberta Taylora, który niedawno rozwiódł się z Barbarą Stanwyck i jeszcze tego samego roku została jego żoną. Ich romans pilnie śledziły plotkarskie kolumny, pisząc, że „Robert Taylor wreszcie spotyka się z kimś ładniejszym od niego samego„). Ursula nie miała wielkiej chęci na robienie zawrotnej hollywoodzkiej kariery i wolała życie u boku Taylora, który niebawem rozstał się z MGM i grał jako freelancer. Urodziła też dwoje dzieci, syna Terry’ego i córkę Tessę. W 1969 Taylor zmarł na raka płuc.

Ursula po śmierci Taylora wyszła ponownie za mąż za bogatego mężczyznę, lecz owdowiała. Próbowała też ponownie zaistnieć na ekranie, ale bez większych sukcesów. Przeżyła osobistą tragedię kiedy jej syn, Michael, popełnił samobójstwo w wieku zaledwie 24 lat. To ona znalazła jego zwłoki. Wcześniej Michael odsiadywał karę w więzieniu za próbę otrucia własnego ojca.

Thiess jest autorką autobiografii zatytułowanej „…but I Have Promises to Keep: My Life before, with and after Robert Taylor”.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>