Karolina Łachmacka

Una Merkel

Una Merkel
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Urodziła się 10 grudnia 1903 roku. Karierę rozpoczynała jako dublerka Lillian Gish. W erze kina niemego zagrała w kilku filmach, ale koncentrowała się przede wszystkim na pracy na Broadwayu. Do Hollywood wróciła na dłużej wraz z zapotrzebowaniem na aktorów i aktorki o nienagannej dykcji i pięknych głosach.

W filmie „Abraham Lincoln” (1930) D.W. Griffitha zagrała Ann Rutledge. W latach 30. stała się królową drugiego planu, często grywając z takimi gwiazdami, jak Jean Harlow („Żona z drugiej ręki”, 1932), Carole Lombard („They Call It a Sin”, 1932), Norma Shearer („Private Lives”, 1931), Loretta Young („Wybuchowa blondynka”, 1933), Ruby Keeler („Ulica szaleństw”, 1933), Irene Dunne („Tajemnica Madame Blanche”, 1933). W latach 1932-1938 pracowała dla MGM, grając nawet w 12 filmach rocznie. Główne role grała w komediach, m.in. z Jackiem Benny.

Jej najsławniejsza rola to Lillibelle w „Destry znowu w siodle”, gdzie stacza bijatykę w Marleną Dietrich. Jej kariera chyliła się ku zmierzchowi naturalnie wraz z wiekiem Uny. Grała w coraz mniej okrzyczanych produkcjach. Aktorka w 1956 zdobyła nagrodę Tony za rolę Edny w „The Ponder Heart”. W „The Mating Game” (1959) zagrała żonę Paula Douglasa oraz matkę Debbie Reynolds. W 1961 zagrała w „Summer and Smoke” i otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugiego planu. Jej ostatnia rola to Violet Ranley w „Spinout” (1966) z Elvisem Presleyem.

Aktorka zmarła w wieku 82 lat w Los Angeles.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>