Karolina Łachmacka

Tuesday Weld

Tuesday Weld
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Urodziła się 27 sierpnia 1943 roku. Laureatka Złotego Globu oraz nominacji do Oscara i Emmy. Urodziła się w piątek, a nie, jak brzmi jej pseudonim wtorek, i otrzymała imię Susan. W dzieciństwie wołali na nią „Tuesday” i tak już zostało. Niespodziewanie jej ojciec zmarł tuż przed czwartymi urodzinami dziewczynki. Jej matka była czwartą i ostatnią żoną Welda. Yosene Balfour Ker, bo tak się nazywała, była córką ilustratora prestiżowego po dziś dzień magazynu „Life”. Poza tym, Tuesday miała dwójkę starszego rodzeństwa.

Wraz ze śmiercią żywiciela rodziny, sytuacja w domu Weldów nie była najweselsza. Tuesday była ślicznym dzieckiem, dlatego Yosene zadecydowała o karierze dziewczynki. Tuesday została dziecięcą modelką. Wprowadzenie jej w show biznes sprawiło, że Tuesday oddaliła się od rodziny, czując się wykorzystywana. Mając zaledwie 9 lat przeżyła załamanie nerwowe, a potem zaczęła pić dużo alkoholu. W wieku 11 lat sypiała z mężczyznami, rok później próbowała popełnić samobójstwo.

Debiutowała filmem „Rock, Rock, Rock” i zdecydowała, że chce zostać aktorką. Szybko stała się ulubienicą krytyków i publiczności. Tuesday odrzuciła niestety całe mnóstwo ofert ról w filmach, które później stały się hitami: „Lolita” (1962), „Bonnie i Clyde” (1967), „Bob i Carol i Tedd i Alice” (1969), czy „Prawdziwe męstwo” (1969). Jedna z jej trafnych roli to ukochana Steve’a McQueena w „Cincinnati Kid” (1965). W 1977 w kultowym dziś dramacie „W poszukiwaniu idealnego kochanka” Richarda Brooksa zagrała siostrę Diane Keaton, Katherine, i otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Trzykrotnie zamężna i trzykrotnie rozwiedziona. Ma troje dzieci.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>