Karolina Łachmacka

Thelma Todd

Thelma Todd
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z najpopularniejszych aktorek komediowych Ameryki lat 20. i 30. Ulubienica publiczności, której legenda narodziła się trwałym żywotem po jej tajemniczej, do dziś niewyjaśnionej śmierci w wieku zaledwie 30 lat.

Urodziła się 29 lipca 1905 roku w Lawrence w Massachusetts i była inteligentnym, rezolutnym dzieckiem, które świetnie radziło sobie w szkole. Dlatego Thelma planowała karierę nauczycielki. Po zakończeniu szkoły średniej poszła do college’u, jednak jej matka nalegała, by córka brała udział w konkursach piękności, marząc o „ciekawszym” życiu dla swego dziecka. Thelma odniosły duży sukces i została wybrana Miss Massachusetts oraz wydelegowano ją jako reprezentantkę stanu w ogólnokrajowych wyborach. Thelma nie została Miss Ameryki, ale dostała szansę na testy próbne przed kamerą. Młoda piękność zaskoczyła producentów swoim wielkim komicznym talentem, rzadko spotykanym u tak ślicznej kobiety. Todd zaczęła występować w serii komedii, głównie krótkometrażowych.

Thelma grała w produkcjach Hala Roacha, potem podpisała kontrakt z Paramount Pictures. Jej debiut filmowy to „Fascinating Youth” z 1926 roku. Była to komedia romantyczna, która miała na celu wypromowanie nowych twarzy wytwórni na gwiazdy. Aktorka zagrała niewielką rólkę w „Bóg dał mi dwadzieścia centów” (1926). W westernie „Newada” (1927) grała już główną rolę w Gary Cooperem i Williamem Powellem.

Wraz z końcem dekady Thelma była obiektem zainteresowania producentów coraz częściej. W latach 1928-1929 wystąpiła w aż 20 filmach. Były to nie tylko komedie, lecz także dramaty, a nawet horrory. Jej głos okazał się też dopełnieniem jej wizerunku i umocnił pozycję gwiazdy w nowym świecie kina dźwiękowego. W „Follow Thru” (1930) rywalizowała z Nancy Carroll o względy Buddy Rogersa. W 1931 jej największym sukcesem był udział w „Małpim interesie” (1931) braci Marx. Tego samego roku aktorka zagrała Ivę Archer w mniej znanej ekranizacjiSokoła maltańskiego” (1931). W 1932 bracia Marx ponownie zaprosili ją do udziału w swoim filmie, tym razem w „Końskich piórach”. Thelma zagrała Claire w komedii „To jest ta noc” (1932) z pierwszą ważną rolą Cary Granta.

W 1933 roku Thelma i ZaSu Pitts stworzyły komediowy duet u Hala Roacha, który chciał wykreować je na żeńską wersję Laurela i Hardy’ego. Pitts szybko opuściła studio Roacha i na jej miejscu pojawiła się 23-letnia Patsy Kelly. W 1935 roku Thelma zagrała w „Cygańskim Dziewczęciu” (1936) Laurela i Hardy’ego. Film ukazał się już po jej tragicznej śmierci.

W międzyczasie wraz ze swoim narzeczonym otworzyła restaurację Thelma Todd’s Sidewalk Cafe w Pacific Palisades w Kalifornii. Lokal odwiedzały największe osobistości mieszkające czy przebywające na Zachodnim Wybrzeżu. Niestety, Thelma miała ponoć problemy z gangsterami, którzy chcieli zagarnąć lokal.

Rankiem 16 grudnia 1935 roku Thelma została znaleziona martwa w samochodzie w garażu Jewel Carmen, byłej żony swojego partnera w interesach, Rolanda Westa. Dom Carmen znajdował się nieopodal restauracji aktorki. Jako przyczynę śmierci orzeczono zatrucie tlenkiem węgla. Ustalono, że ostatnią noc w życiu spędziła na przyjęciu w Trocadero, popularnej knajpie hollywoodzkiej, prowadzonej przez Stanleya Lupino i jego córkę, Idę Lupino. Tam miało dojść do sprzeczki między nią a byłym mężem gwiazdy, Patem DiCicco. Jednak znajomi mówili, że aktorka była w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej i nic nie wskazywało, by miała targnąć się na swoje życie. Policja orzekła, że śmierć Thelma była wypadkiem. Ich zdaniem aktorka musiała przegrzać silnik, kiedy uruchamiała samochód, bądź chciała się ogrzać.

Policja od początku nie chciała nawet rozważać innych opcji, jak np. morderstwo. To dziś skłania wielu do snucia różnych podejrzeń, czy teorii. Pierwsza teza mówiła, że Roland West, z którym aktorka była związana także prywatnie, nie chciał puścić jej do innego lokalu i „za karę” zamknął ją w garażu. Według innej teorii aktorka chciała się ogrzać i włączyła silnik, po czym zasnęła, a West przypadkowo zamknął ją w garażu i Thelma nie mogła się wydostać. West zaprzeczył jednak, by był na miejscu w tym czasie. Trzecia teza pozostaje najbardziej atrakcyjna dla wielbicieli legend. Thelma miała paść ofiarą morderstwa. Zamordować ją miał gangster „Lucky” Luciano, gdyż Thelma nie chciała oddać mu we władanie swej restauracji, gdzie chciał rozwijać „jaskinię hazardu”, poza tym Thelma miała odmówić uczestniczenia w grupowych orgiach seksualnych z gangsterem. Jest to jednak dosyć mało prawdopodobne, ponieważ nie wiadomo, czy Luciano w ogóle był w Los Angeles, ponadto, czy w ogóle znał osobiście gwiazdę. Niemniej ta wersja „sprzedaje się” dobrze, bo pisano o niej w sensacyjnych, choć nie popartych faktami książkach („Hollywood Babylon”). Pojawia się też ona w filmie telewizyjnym „Hot Toddy”.

Czwarta teoria jest równie atrakcyjna dla wielbicieli sensacji, ale równocześnie znacznie bardziej racjonalna od poprzedniej. Według niej Thelmę miał zabić jej były mąż. DiCicco był znany z powiązań ze światem prostytucji i nadużywał przemocy. To, że Pat DiCicco był odpowiedzialny za śmierć Todd sugeruje w swojej autobiografii jego późniejsza żona, Gloria Vanderbilt. Co ciekawe, tego samego roku wiązano jego nazwisko z innym morderstwem niemal w tym samym miejscu, gdzie zginęła Thelma Todd. Historię opisuje książka „The Fixers” o specach MGM, Eddie’em Mannix i Howardzie Stricklingu, od wydobywania gwiazd z tarapatów. DiCicco miał wraz ze swoim kuzynem, Albertem R. „Cubby” Broccolim (później został producentem filmowym) i gwiazdorem MGM, Wallace’em Beery, mieli pobić na śmierć aktora Teda Healy’ego. MGM przez lata starannie budowało wizerunek Beery’ego jako spokojnego, sympatycznego faceta, podczas gdy na planie każdy, kto z nim pracował, miał go za gwałtownego, gburowatego chama. Beery miał ponoć zgwałcić swoją żonę, Glorię Swanson, a nawet podać jej środek poronny, kiedy była w ciąży. Strickling i Mannix wysłali Beery’ego do Europy, by sprawę wyciszyć, i ogłoszono, że Healy zginął w ulicznej bijatyce wywołanej przez jakichś studentów.

Sprawa autopsji była także skandalizująca. Pierwsza sekcja zwłok nie wykazała niczego konkretnego, po czym ciało skremowano, co tylko spotęgowało plotki – mówiono, że kremacji dokonano w pośpiechu, by uniknąć ponownej autopsji.

Po śmierci matki Thelmy ich prochy wspólnie pochowano na Bellevue Cemetery w rodzinnym Lawrence w Massachusetts.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>