Karolina Łachmacka

Thelma Ritter

Thelma Ritter
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna amerykańska aktorka charakterystyczna. Przez prawie trzy dekady zaszczycała publiczność swoją obecnością w przemyśle filmowym. Jest laureatką Tony. Aż sześciokrotnie nominowano ją do Oscara (zawsze w kategorii drugoplanowej), ale nigdy nie wygrała. Jedynie Deborah Kerr otrzymała tyle nominacji i nigdy nie wygrała. Jest to rekord wśród nominowanych aktorek. Natomiast rekord aktorski absolutny dzierży Peter O’Toole ze swoimi ośmioma nominacjami i bez Oscara w regularnym konkursie (honorowego otrzymał jeszcze przed otrzymaniem nominacji za rolę w „Venus”, 2006).

Urodziła się w nowojorskim Brooklynie (14.02.1905 r.). Występowała w różnych sztukach teatru szkolnego, a także podróżowała z przejezdnymi trupami aktorskimi, wstępując w końcu do Amerykańskiej Akademii Dramatycznej. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła karierę sceniczną, lecz niebawem wyszła za mąż za Josepha Morana i urodziła dwoje dzieci. Postanowiła poświęcić się ich wychowaniu i porzuciła na pewien czas realizację swych snów.

Wróciła z początkiem lat 40., próbując swych sił w radiu. Na ekranie debiutowała rolą w „Cudzie na 34 ulicy” (1937). Po roli w tym filmie, a także kreacji w „Liście do trzech żon” (1949) Mankiewicza, wreszcie ją dostrzeżono. Thelma zagrała we Wszystkim o Ewie, także Mankiewicza, otrzymując pierwszą nominację do Oscara. Nie wygrała, ale rok później nominowano ją po raz kolejny za komedię „The Mating Season” (1951). Do końca życia miała już mieć zapewnione role w filmie i telewizji.

Aktorka zagrała też pielęgniarkę w klasycznym thrillerze Hitchcocka „Okno na podwórze” (1954), „Rozmowie telefonicznej” (1959) z Doris Day, czy w Skłóconych z życiem” (1961) Johna Hustona.

Krótko po występie w „The Jerry Lewis Show” miała zawał, na wskutek którego rozchorowała się do tego stopnia, że zmarła 5 lutego 1969 roku, na 9 dni przed swoimi urodzinami.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>