Karolina Łachmacka

Teresa Wright

Teresa Wright
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska. Dwukrotnie nominowana do Oscara, zdobyła statuetką dla najlepszej aktorki drugoplanowej roku 1942.

Przyszła na świat jako Muriel Teresa Wright w nowojorskim Harlemie, ale dorastała w Maplewood w stanie New Jersey. Urodziła się 27 października w 1918 roku. W czasie nauki w szkole średniej bardzo zainteresowała się aktorstwem i dlatego zaczęła grać w produkcjach prowincjonalnego teatru. Po skończeniu szkoły w 1938 roku Teresa wróciła do Nowego Jorku i przejęła rolę Emily w sztuce „Our Town” Thorntona Wildera, którą grała Dorothy McGuire, zaś potem Martha Scott. Rola trafiła w ręce Teresy po tym, jak Martha Scott przeniosła się do Hollywood, by zagrać Emily w ekranizacji tej sztuki.

Pod koniec 1939 roku Teresa pojawiła się na scenie w roli Mary Skinner w „Life With Father” i grała ją przez dwa lata. Tak się składało, że agent wyszukujący talenty z polecenia Samuela Goldwyna poszukiwał młodej aktorki do roli córki Bette Davis w „Małych liskach”, ekranizacji sztuki Lillian Hellman, w której furorę na scenie robiła Tallulah Bankhead. Podpisała dość unikalny, 5-letni kontrakt filmowy, który zawierał klauzulę, że Teresa nie będzie musiała, tak jak inne aktorki, pozować do standardowych wówczas zdjęć np. w kostiumach kąpielowych.

Za swoją rolę  Xan Giddens w „Małych liskach” (1941) otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Rok później zdarzyła się sytuacja wyjątkowa: Teresa otrzymała aż dwie nominacje tego samego roku. Pierwszą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę żony Gary Coopera w „Dumie Jankesów” (1942), drugą dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Carol Beldon, synowej Greer Garson w „Pani Miniver” (1942). Choć w pierwszej kategorii przegrała z Garson, w drugiej wygrała i zabrała statuetkę do domu.

W 1943 roku Sam Goldwyn „wypożyczył” Teresę do roli małej Charlie w „Cieniu wątpliwości” (1943) Alfreda Hitchcocka, który powstawał w wytwórni Universal. Wright zagrała młodą kobietą, która odkrywa, iż jej wuj (Joseph Cotten) jest seryjnym mordercą. Dziś film uchodzi za klasyczny thriller.

Kolejne warte uwagi filmy z Teresą to Najlepsze lata naszego życia” (1946) – kolejna rola wyreżyserowana przez Williama Wylera, a także „Pokłosie wojny” z młodym Marlonem Brando.

Teresa była jedną z tych gwiazd, które zbuntowały się przeciwko systemowi. Samuel Goldwyn zwolnił ją i tak właściwie pasmo dobrych ról się skończyło. Teresa powiedziała, że studia traktują swoich aktorów jak bydło i rozkazują im jak dzieciom.

W latach 50. Teresa przeniosła się raczej do telewizji. Zagrała m.in. w „Cudotwórczyni” (1957) (wersja telewizyjna), co przyniosło jej nagrodę Emmy.

Ostatni pełnometrażowy film Teresy Wright to „Zaklinacz deszczu” (1997). Aktorka zmarła 6 marca 2005 roku w New Haven w stanie Connecticut na atak serca. Miała 86 lat.

Wright była dwukrotnie zamężna. Pierwszy raz wyszła za mąż w 1942 za pisarza i scenarzystę Nivena Buscha. Mieli dwoje dzieci. Rozwiedli się po 10 latach. To dla niej Busch napisał „Pojedynek w słońcu”. Rola Pearl Chavez miała zmienić „grzeczny” wizerunek Teresy, jednak gdy przyszło do nakręcenia filmu, aktorka zaszła w ciążę. Rolę zagrała Jennifer Jones i uzyskała za nią nominację do Oscara.

Drugim mężem, poślubionym w 1959 roku, był Robert Anderson. Choć szybko się rozwiedli, pozostali przyjaciółmi do końca jej życia.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>