Karolina Łachmacka

Sylvia Sidney

Sylvia Sidney
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska. Przyszła na świat 8.08.1910 roku. Jej prawdziwe nazwisko brzmi Sophia Kosow. Była córką dwójki żydowskich imigrantów. Jej ojciec pochodził z Rosji, matka – z Rumunii. Aktorką postanowiła zostać, by przemóc w sobie wrodzoną nieśmiałość. Od początku występowała pod nazwiskiem swojego ojczyma. Po ukończeniu Theater Guild’s School for Acting, wystąpiła w ich kilku produkcjach, zdobywając dobre recenzje krytyków. W 1926 roku wypatrzył ją hollywoodzki wyszukiwacz talentów i  w tym samym roku debiutowała na ekranie.

W latach wielkiego kryzysu finansowego po krachu giełdowym w 1929 roku, Sylvia pozostawała popularną i dobrze opłacaną aktorką. Zazwyczaj grała siostry lub dziewczyny gangsterów. Partnerowała najsławniejszym gwiazdorom lat 30.: Cary’emu Grantowi, Spencerowi Tracy, George’owi Raftowi (wielokrotnie), Henry’emu Fondzie, Joelowi McCrea, czy Fredricowi Marchowi. W jej filmografii są m.in. „An American Tragedy”, pierwsza filmowa wersja powieści Theodora Dreisera (w 1951 George Stevens nakręcił „Miejsce pod słońcem” z Elizabeth Taylor, Montgomery Cliftem i Shelley Winters) z Frances Dee w reżyserii Josefa von Sternberga, „Wielkomiejskie ulice” (1932), „Cudotwórca” (1932), a także bardziej znane potomnym „Jestem niewinny” (1936) także z pochodzenia Żyda, Fritza Langa, oraz „Sabotaż” (1936) Alfreda Hitchcocka. Rok później wystąpiła w „Tylko raz żyjemy” i „Śmiertelny zaułek”.

Sidney była atrakcyjną aktorką o ponętnych kształtach i oryginalnej buzi, mimo to jej kariera znalazła się w swego rodzaju zaułku pod koniec lat 30. W latach 40. próżno szukać ciekawszych tytułów w jej filmografii, za to w 1952 roku wcieliła się w Fantine w „Nędznikach”. Za drugoplanową rolę w „Summer Wishes, Winter Dreams” (1973) otrzymała nominację do Oscara, ale przegrała z córką Ryana O’Neilla, Tatum, za „Papierowy księżyc”, co przyjęła z widoczną w czasie ceremonii goryczą.

Efektem wieloletniego nałogu papierosowego był dość niski i gruby głos aktorki. Będąc w średnim wieku grała głównie drugoplanowe, w tym w „Nigdy nie obiecywałem ci ogrodu pełnego róż”. Wcieliła się też w matkę Aidana Quinna we „Wczesnym mrozie”, zdobywając Złoty Glob. Zagrała też ciotkę Marion w drugiej części Omena. Jedne z ostatnich ról zagrała w dwóch filmach Tima Burtona, prywatnie jej wielkiego wielbiciela („Sok z żuka”, 1988, i „Marsjanie atakują”, 1996).

Pierwszym mężem aktorki był Bennet Cerf, ale rozwiedli się po 6 miesiącach formalnego związku. Jej drugim mężem, także pochodzenia żydowskiego, był aktor, a przede wszystkim nauczyciel aktorstwa wg tzw. „metody”, Luther Adler. Mają syna i córkę. I to małżeństwo zakończyło się rozwodem. Trzecim i ostatnim mężem aktorki był Carlton Alsop. Rozwiedli się w 1951 roku. Sylvia zmarła 1 lipca 1999 roku na raka krtani, na miesiąc przed swoimi 89. urodzinami. Jej kariera trwała przez ponad 70 lat.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>