Karolina Łachmacka

Susan Hayward

Susan Hayward
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda kina lat 40., 50. i 60. Zdobywczyni Oscara wielokrotnie nominowana do tej nagrody. Urodziła się 30.06.1918 roku.

Naprawdę nazywała się Edythe Marrenner i była córką Waltera Marrennera i Ellen Pearson. Rodzice jej matki pochodzili ze Szwecji. Rozpoczęła karierę od pracy fotomodelki. Do Hollywood przybyła w 1937, pragnąc otrzymać wymarzoną przez wszystkie aktorki rolę Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem”. Nie udało jej się jednak, a jej ekranowy pseudonim wybrano z myślą o podobieństwie do nazwiska wschodzącej gwiazdy, Rity Hayworth.

Grała epizody, aż w końcu obsadzono ją u boku Gary Coopera w filmie „Braterstwie krwi” (1939). W latach wojny dwukrotnie partnerowała Johnowi Wayne’owi w „Zdradzieckich skałach” Cecile’a B. De Mille’a oraz „The Fighting Seabees” (1944). Kiedy pierwszy z nich miał swoją premierę w 1942 roku, na plakatach nad nazwiskiem Susan znajdowała się Paulette Goddard, która wówczas była wielką gwiazdą. Po latach miała miejsce specjalna reedycja. Wówczas sławna była Susan i na plakacie to nazwisko Hayward promowało obraz. Z Wayne’em spotkała się też na planie filmu „The Conqueror” (1955).

Po wojnie nadeszły lepsze czasy. Susan stała się jedną z czołowych ‚leading ladies’. W 1948 dostała pierwszą nominację do Oscara, za rolę w „Smash-Up: The Story of a Woman” (1948). Kolejne godne uwagi filmy to „Tap Roots” (1948), „Dom ludzi obcych” (1949), „Moje zwariowane serce” (1950) (kolejna nominacja), „Dawid i Betszeba” (1951), „With a Song in My Heart” (1952) (trzecia nominacja do Oscara). W „Śniegach Kilimandżaro” (1952) wystąpiła jako żona Gregory Pecka, który nie może zapomnieć o romansie z Avą Gardner. Czwartą nominację dostała za „Jutro będę płakać” (1955). Susan po czterech przegranych zwątpiła, że kiedykolwiek odejdzie z ceremonii rozdania Oscarów ze statuetką w ręce. Jednak niebawem zagrała rolę autentycznej kalifornijskiej zabójczyni w dramacie „Chcę żyć!” (1958). Brawurowo zagrana postać Barbary Graham nie pozostawiła cienia wątpliwości. Podczas ceremonii w 1959 roku królowała Susan Hayward.

Kontynuowała pracę w latach 60. i 70., także w telewizji. W latach 70. wykryto u niej raka mózgu. Ostatnią rolę, dr Maggie Cole w „Say Goodbye, Maggie Cole”, zagrała w 1972 roku. Ostatni raz pokazała się publicznie na gali Oscarów, gdzie wręczała nagrodę najlepszej aktorce. Susan, wspomagana dopaminą i ramieniem kolegi po fachu, Charltona Hestona, pożegnała się w ten sposób ze światem. Zmarła 14 marca 1975 roku w wieku 57 lat. Została skremowana, a jej prochy spoczęła obok zmarłego przed laty drugiego męża aktorki. Oboje niegdyś przeszli na katolicyzm.

Istnieje wiele teorii na temat przyczyny zachorowania Hayward na raka. Oczywiście w dzisiejszych czasach, kiedy cywilizacja idzie do przodu, ludzie są nowotworami coraz bardziej zagrożeni. Niemniej wielu twierdzi, że podczas pracy na planie filmu „The Conqueror” (1955) ekipa znajdowała się w polu promieniowania nuklearnego. Producent Howard Hughes miał wiedzieć o tym niebezpieczeństwie, mimo to zataił to i wysłał ich na zdjęcia. Mimo to na raka umarło 46 członków obsady i 220 członków ekipy. Wśród nich właśnie John Wayne, Agnes Moorehead, a także Dick Powell.

(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>