Karolina Łachmacka

Spring Byington

Spring Byington
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktora charakterystyczna, znana ze sceny i ekranu. Laureatka nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Przyszła na świat 17.10.1886 roku.

Spring miała młodszą siostrę, a jej ojciec był cenionym profesorem naukowym. Po jego śmierci matka Spring zdecydowała się oddać na wychowanie obie córki dziadkom, a sama wyjechała do Bostonu, gdzie skończyła studia medyczne. Wraz ze znajomą otworzyły własną praktykę lekarską. Matka Spring zmarła w 1907 roku i wówczas młoda dziewczyna postanowiła zainwestować spadek, jaki otrzymała, w rozwój swojej kariery aktorskiej w Nowym Jorku.

W wieku 18 lat Spring poślubiła Roya Chandlera, menedżera teatralnego na Broadwayu. Razem mieszkali w Buenos Aires przez trzy lata, a Spring urodziła dwie córki: Phyllis (ur. 1916) i Lois (ur. 1918). Małżeństwo rozpadło się po 4 latach, a Spring zabrała swoje córki do Nowego Jorku.

Swoje córki Spring umieściła u przyjaciół w Leonardsville Village, Nowy Jork, hrabstwo Madison, a sama pracowała na Manhattanie. Często odwiedzała obie dziewczynki. Ze sztuką „Birds in Paradise” w 1919 wyjechała w trasę. W 1924 debiutowała na Broadwayu. Niebawem mimo sukcesów scenicznych, zaczęła grać w filmach. W 1933 zagrała Marmee, matkę Jo (Katharine Hepburn) w ekranizacji „Małych kobietek” w reżyserii George’a Cukora. Tak rozpoczęła się jej owocna kariera aktorki charakterystycznej. W 1938 zagrała w „Cieszmy się życiem” i nominowano ją do Oscara, ale przegrała z Fay Bainter, nagrodzoną za „Jezebel” (1938). W latach II wojny światowej rozpoczęła pracę w radiu. W 1952 grała główną rolę w słuchowisku „December Bride”. Firma produkująca show telewizyjne Lucille Ball i Desi Arnaz stworzyła sitcom Spring, który emitowano po legendarnym show „I Love Lucy”. Ostatnia rola aktorki to ta w serialu „The Flying Nun” (1968). Zmarła w 1971 roku na raka.

Kwestia życia prywatnego Spring Byington budziła wiele kontrowersji przez wiele lat. Spring była bardzo żywiołową i inteligentną kobietą. W czasie pobytu w Argentynie nauczyła się biegle hiszpańskiego, potem, już w USA, sama nauczyła się brazylijskiej odmiany portugalskiego. Przez wiele lat twierdzono, że tajemnicą poliszynela Hollywood był wieloletni romans Spring z inną znaną aktorką charakterystyczną, Marjorie Main. Katharine Hepburn miała powiedzieć, że podczas wspólnego pikniku z kilkoma znajomymi, w tym Spring i Marjorie, po raz pierwszy zobaczyła, jak wygląda lesbijski związek. Zmarła 7.09.1971 roku.

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>