Karolina Łachmacka

Sophia Loren

Sophia Loren
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Sophia Loren na świat przyszła 20 września 1934 roku. Dorastała z piętnem bycia nieślubnym dzieckiem na przedmieściach Neapolu. Wcześnie brała udział w konkursach piękności. Na ekranie zadebiutowała jako nastolatka. Epizod z jej nieznaczącą rolą można podziwiać w „Quo Vadis” Mervyna Le Roya z 1951 roku. Niebawem poznała o 22 lata starszego od niej reżysera Carla Pontiego, którego niebawem poślubiła. Dzięki roli w „Aidzie” i „Dwóch nocach z Kleopatrą” zdobyła status aktorki odtwarzającej role główne. W krótkim czasie zwróciła na siebie uwagę amerykańskich producentów i zaraz zagrała u boku takich gwiazd, jak Cary Grant, John Wayne czy Frank Sinatra. Niemniej przez wiele lat pozostawała idolką tłumów, lecz nie aktorką, o co usilnie zabiegała.

Dopiero rola w „Matce i córce” przyniosła przełom, o którym marzyła-Loren udowodniła, że jest nie tylko ozdobą ekranu, ale i jego podmiotem. Zdobyła Oscara i zamknęła usta złośliwcom. Sophia stworzyła szereg kreacji w filmach Vittoria De Sici u boku Marcella Mastroianniego. Za „Małżeństwo po włosku” dostała kolejną nominację do Oscara. W latach 70. zdecydowanie zwolniła tempo pracy. W 1977 zagrała w „Szczególnym dniu”, gdzie kolejny raz grała z Mastroiannim. W latach 80. głównie w telewizji. W 1989 zagrała we włoskim remake’u „Matki i córki”. Napisała autobiografię „Sophia: Living and Loving”, którą zekranizowano w 1980 roku. Wciąż pracuje zawodowo.

(Visited 52 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>