Karolina Łachmacka

Sonja Henie

Sonja Henie
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Norweska łyżwiarka figurowa i aktorka. Trzykrotna mistrzyni olimpijska z lat 1928, 1932, 1936, dziesięciokrotna mistrzyni świata, sześciokrotna mistrzyni Europy. Ma na koncie więcej olimpijskich i światowych tytułów mistrzowskich niż jakakolwiek łyżwiarka figurowa aż po dziś dzień. W latach szczytowych jej kariery aktorskiej była jedną z najlepiej opłaconych aktorek w Hollywood.

Urodziła się w Kristianie 8.04.1912 roku (dzisiejsze Oslo) jako córka bogatego futrzarza. Oboje z rodziców Sonii wnieśli do małżeństwa spory majątek, dlatego nie narzekali na sytuację finansową. Zdolności sportowe wykazywała od małego. Zaczęła uczyć się jazdy figurowej po tym, jak na lekcje uczęszczał jej starszy brat. Poza jazdą figurową rewelacyjnie radziła sobie z pływaniem, jeździectwem, czy tenisem. Kiedy Sonja na dobre rozpoczęła treningi, zakończyła formalną edukację i była uczona przez nauczycieli w trybie indywidualnym. Jej ojciec chciał rozwijać talent córki i zatrudniał najlepszych fachowców, m.in. balerinę Tamarę Karsavinę. Wszystko po to, by Sonja była najlepsza.

Pierwsze ważne zawody wygrała mając zaledwie 9 lat. Mając lat 11 w zimowych igrzyskach zajęła ósme miejsce. W trakcie wykonywania programu zjeżdżała kilka razy do swojego trenera po wskazówki. Już jako 14-latka wykonała w pełni profesjonalny program i wygrała mistrzostwa świata. Rok później została złotą mistrzynią olimpijską. Przez kolejne lata Sonja zdobywała wszystkie laury, choć po piętach deptała jej coraz to młodsza i zdolna konkurencja. Sonja Henie ma swoje niezaprzeczalne zasługi w dziedzinie łyżwiarstwa figurowego także z innych względów. Była pierwszą łyżwiarką, która tańczyła w spódnicy. Co więcej, wprowadziła do choreografii elementy tańca.

Sonja jeszcze jako dziecko postanowiła, że po zakończeniu kariery sportowej przeprowadzi się do Hollywood, by zdobyć wyżyny kina. Nie brała jednak pod uwagę faktu, że norweski akcent może jej utrudnić spełnienie tego marzenia. W 1934 roku Darryl F. Zanuck zauważył jej występ na lodzie przy akompaniamencie orkiestry i podpisał z nią kontrakt, który uczynił ją najlepiej opłacaną aktorką. Po sukcesie jej pierwszego filmu „One in a Million” (1936) stała się bardzo wymagająca w dziedzinie zarobków i warunków pracy. Ponadto chciała mieć całkowitą kontrolę nad swoimi numerami wykonywanymi w filmie. W tym samym czasie objeżdżała USA z tournee, którego popularność zapewniła jej ogromne dochody rzędu nawet 2 milionów dolarów. Odbywało się to w spółce z Arthurem Wirtzem, z którym kooperację przerwała w 1950 roku. Jako że on znał się lepiej na interesach, to jego rewia z nową łyżwiarką cieszyła się teraz zainteresowaniem.

Wielkie kontrowersje wzbudziły jej kontakty z nazistami. Po raz pierwszy kiedy w Berlinie przywitała Hitlera po nazistowsku. Wówczas skrytykowała ją prasa norweska. Po igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen zjadła z Hitlerem lunch, choć oficjalnie nie przywitała się z nim tak, jak w Berlinie. Mimo krytyki Henie nie zdecydowała się na przerwanie koneksji z III Rzeszą – na premierę swojego pierwszego filmu w Niemczech umówiła się z Goebbelsem.

W czasie okupacji Norwegii żadnych dóbr rodziny Henie nie skonfiskowano, bo zdjęcie z długą dedykacją i autografem Hitlera widniało dumnie specjalnie wyeksponowane. Choć wspomagała wojska amerykańskie po dołączeniu USA do wojny i została obywatelką Stanów w 1941 roku, nigdy nie wspomagała norweskiego ruchu oporu, co jej rodacy zawsze mieli i mają za złe. Henie nigdy nie wyraziła się o hitlerowcach negatywnie, nawet po ich klęsce.

Sonja Henie była trzykrotnie zamężna, choć jej najsłynniejsze związki to romanse z hollywoodzkimi gwiazdorami: Tyrone’em Powerem i Vanem Johnsonem, a także z partnerami z tafli lodowej. Jej brat Leif jest współautorem biografii siostry zatytułowanej „Queen of Ice, Queen of Shadows”, gdzie opisuje ją jako opętaną seksem i żądną pieniędzy, bezwzględną istotę. W połowie lat 60. zdiagnozowano u niej białaczkę. Sonja Henie zmarła w trakcie lotu samolotem do Oslo. Miała 57 lat.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>