Karolina Łachmacka

Simone Simon

Simone Simon
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Francuska aktorka o karierze międzynarodowej. Przyszła na świat 23.04.1910 roku. Pierwsze kroki w dziedzinie aktorstwa stawiała w wieku 21 lat. Jej ojciec był francuskim inżynierem, a matka – włoską gospodynią domową. Dorastała w Marsylii, potem wyjechała do stolicy. Simone karierę zaczynała jako modelka, projektantka mody oraz śpiewaczka, jednak nie trwało to długo.

Debiutowała rolą w filmie „Le Chanteur Inconnu” (1931). Szybko uzyskała status wielkiej gwiazdy francuskiego kina. Po roli w „Dzisiejszej miłości” (1934) zauważył ją Darryl F. Zanuck i sprowadził do Hollywood, urządzając przy tym wielką kampanię promującą świeżo nabyty talent z najelegantszej stolicy Europy.

Mimo potencjału, jaki niewątpliwie miała, nie udało jej się zabłysnąć na amerykańskim piedestale. W 1937 roku zagrała główną rolę w filmie „Siódme niebo”, remake’u melodramatu kina niemego, za rolę w którym Janet Gaynor odebrała Oscara. Partnerował Simone amerykański początkujący aktor James Stewart, którego wielkie sukcesy miały dopiero nadejść. Niemniej film zrobił klapę. Powierzono jej nawet rolę u boku Gaynor, Constance Bennett oraz Loretty Young, ale Simone sama wiedziała, że napisano ją tak, by nie miała szansy w tym filmie zaistnieć. Zawiedziona niezrealizowanym snem o hollywoodzkiej karierze, wrócił do Francji, gdzie zagrała w „Bestii ludzkiej” (1938).

Wojna zaatakowała Europę, dlatego Simone powróciła do „fabryki snów”. Zagrała tam w serii filmów o „Ludziach-Kotach”, jednak sukces tych produkcji był lekko umiarkowany. Kolejne lata przynosiły powolny, acz wyraźny, zmierzch jej kariery aktorskiej.

Aktorka zmarła z przyczyn naturalnych, w pięknym wieku 94 lat. Nigdy nie była zamężna. Jej była pokojówka wyznała jednak, że Simone dawała klucze do swojego pokoju każdemu mężczyźnie, który się jej podobał, co sugeruje, że była osobą wyzwoloną seksualnie. Jednym z jej kochanków miał być sam George Gershwin.

Zmarła w Paryżu 22.02.2005 roku.

(Visited 38 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>