Karolina Łachmacka

Shirley Temple

Shirley Temple
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Shirley Jane Temple jest jak dotąd najbardziej znaną gwiazdą dziecięcą kina wszech czasów. Urodzona 23 kwietnia 1928 roku w Santa Monica w Kalifornii Shirley trafiła na ekran już jako 4-letni brzdąc. Była niesamowicie zdolna i urocza. Potrafiła doskonale grać, śpiewać i tańczyć. Ponadto z tłumu wyróżniały ją złote loki i rozbrajający uśmiech. Stała się gwiazdową kultową. Wszystko, w czym brała udział, dawało autorom krocie. Udział Shirley w produkcjach zapewniał twórcom królowanie na czele box-office. W 1939 zaproponowano jej rolę Dorothy w „Czarowniku z krainy Oz”, ale jej wytwórnia 20th Century Fox nie zgodziła się na wypożyczenie Shirley do MGM, która produkcją się zajmowała.

Tym sposobem legendarną rolę i laury zgarnęła starsza o 6 lat Judy Garland. Tymczasem czas działał na niekorzyść Shirley. Każdy rok więcej sprawiał, że doroślała i traciła dziecięcy urok, będący atutem Temple. Stawała się kobietą, na nieszczęście nie na tyle wspaniałą, by zająć godne miejsce w kinie jako aktorka dorosła. Zdążyła zagrać drugoplanową rolę w hitowym filmie „Since You Went Away”. Shirley mając 17 lat poślubiła kiepskiego aktora Johna Agara. Wytwórnie filmowe obsadzały ich razem w filmach mając nadzieję, że jako duet zdobędą podobną sławę, jak małżeństwo Bogie – Bacall. Ale po pierwszym wspólnym filmie, który przyniósł mnóstwo strat, zrezygnowano z tej idei. Po 5 latach rozwiedli się. Mężczyznę swojego życia, Charlesa Blacka, poślubiła w 1950 i są szczęśliwą parą aż po dziś dzień. Zajęła się polityką. Pracowała jako ambasador. Zmarła 10 lutego 2014 roku.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>