Karolina Łachmacka

Shirley MacLaine

Shirley MacLaine
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Znakomita amerykańska aktorka, znana nie tylko ze swoich świetnych ról w filmie i na scenie, ale też kontrowersyjnych poglądów (wiara w reinkarnację i kosmitów, głoszenie solipsyzmu) oraz działalności społecznej.

Urodziła się 24.04.1934 roku. Swoje imię zawdzięcza dziecięcej gwieździe kina lat 30., Shirley Temple. Jest starszą siostrą znanego aktora Warrena Beatty’ego. Jej ojciec, Ira Owens Beaty, był profesorem psychologii, zarządcą prywatnej szkoły oraz agentem nieruchomości. Jej matka, Kathlyn Corinne (z domu MacLean), była pochodzącą z Nowej Szkocji nauczycielką teatralną, tak jak dziadkowie aktorki. Jej rodzina zaliczała się do zagorzałych baptystów. Rodzina przeprowadzała się wielokrotnie podczas dzieciństwa Shirley, a dzielnica Wilson Boulevard w Virginii pamięta ją i Warrena jako niezłych łobuzów.

Jej marzeniem z dzieciństwa było zostanie baletnicą. Od najmłodszych lat pobierała lekcje baletu i nigdy żadnej nie opuściła. Często grywała męskie role z uwagi na swój wzrost – jak na baletnicę, Shirley była bardzo wysoka (niemal 1,70 m wzrostu). Długo marzyła o dziewczęcej roli i taka właśnie nadeszła – powierzono jej rolę Dobrej Wróżki w „Kopciuszku”. Pechowo podczas rozgrzewki Shirley skręciła kostkę. Ale miała tak silną wolę, że zawiązała baletki i zatańczyła, a karetkę wezwała dopiero po występie.

Mimo miłości do baletu, tuż przed wkroczeniem w dorosłość Shirley postanowiła nie zajmować się tym profesjonalnie. Miała zbyt kobiece kształty, nie była odpowiednio drobna, a nie zamierzała się głodzić. Swoje zainteresowanie przeniosła na aktorstwo i zajęła się nim w kole teatralnym w szkole średniej. W lecie poprzedzającym ostatni rok nauki, wyjechała do Nowego Jorku, by spróbować sił na Broadwayu. Udało jej się, a po ostatnim zaliczeniu wróciła, by z sukcesem zastąpić Carol Haney w „The Pajama Game”. Pewnego wieczoru wśród publiczności siedział producent Hal B. Wallis i podpisał z nią kontrakt. Niebawem Shirley pozwała go w kwestii niezgodności w kontrakcie. Uznaje się to za koniec „ery kontraktów” w Hollywood.

Shirley zadebiutowała u Alfreda Hitchcocka w „Kłopotach z Harry’m” (1955). W tym samym roku na ekrany kin weszli „Artyści i modele”, potem w „W 80 dni dookoła świata” (1956). W 1958 partnerowała Frankowi Sinatrze, Deanowi Martinowi i Marcie Hyer w „Długim tygodniu w Parkman”. Rola głupiutkiej Ginny Moorehead zapewniła jej pierwszą nominację do Oscara w karierze. Kolejna przyszła wraz z rolą u Billy’ego Wildera w Garsonierze” (1960). Film zdobył 5 Oscarów, ale nie dla Shirley. Wygrała Elizabeth Taylor za „BUtterfield 8″. O ile w poprzednich latach Taylor przegrywała mimo lepszych kreacji, przechodzona wówczas choroba według wielu zapewniła jej statuetkę za rolę luksusowej call girl Glorii. Sama Shirley miała powiedzieć, że przegrała z tracheotomią (zabieg, który uratował życie Elizabeth w owym czasie, o czym było głośno w mediach). Kolejny raz z Jackiem Lemmonem i Wilderem spotkała się na planie „Słodkiej Irmy” i zyskała trzecią nominację, jednak i tym razem na tego typu wyróżnieniu jej pracy się skończyło.

Bardziej hojni dla amerykańskiej aktorki okazali się brytyjscy krytycy, przyznając jej dwa lata z rzędu BAFTA: za „Jak złapać męża” (1959) i „Garsonierę” (1960). Próbowała swoich sił po drugiej stronie kamery – Shirley otrzymała nominację do Oscara za najlepszy film dokumentalny pt. „The Other Half of the Sky: A China Memoir”. Dwa lata później partnerowała Anne Bancroft w „Punkcie zwrotnym”, zyskując kolejną nominację aktorską. Oscara dostała za rolę w „Czułych słówkach” obok Debry Winger i Jacka Nicholsona. Jest natomiast jedyną aktorką, która zdobyła Złoty Glob za główną rolę kobiecą w dramacie, a nie uzyskała za nią nominacji do Oscara. Debiut w roli reżysera miała w 2000 roku (film „Bruno”). W 2001 spotkała się na planie filmu telewizyjnego „Wieczny blask gwiazd” z Elizabeth Taylor, Debbie Reynolds i Joan Collins. Scenariusz napisała córka Reynolds – Carrie Fisher.

Prywatnie Shirley jest matką Sachiko Parker, z małżeństwa ze starszym, nieżyjącym dziś biznesmenem Steve’em Parkerem (1954-1982). Jest znana z sympatyzowania z partią demokratyczną. Shirley pozostaje w bliskiej przyjaźni z Dennisem Kucinichem, amerykańskim politykiem. Obecnie żyje w Santa Fe w Nowym Meksyku.

(Visited 41 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>