Karolina Łachmacka

Shirley Knight

Shirley Knight
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Bez wątpienia jedna z najlepszych i najpiękniejszych amerykańskich aktorek filmowych, telewizyjnych i scenicznych. Laureatka Złotego Globu, Tony, aż trzech Emmy, czy Pucharu Volpi. W jej kolekcji nagród brakuje chyba przede wszystkim Oscara, na którego także niejednokrotnie zasłużyła.

Shirley Enola Knight urodziła się 5 lipca 1936 roku w Goessel w stanie Kansas. Jej marzeniem była kariera śpiewaczki operowej do czasu, gdy zobaczyła Julie Harris w „The Lark” na scenie i postanowiła, że jednak zostanie aktorką. W 1957 roku rozpoczęła naukę w Pasadena Playhouse, a rok później debiutowała na scenie w „Miłości i gniewie” Johna Osborne’a.

Jej debiutem filmowym była epizodyczna rólka w „Pikniku” (1955). Młodziutka Shirley podpisała kontrakt z Warner Bros. Poważniejszą rolę zagrała w „Five Gates to Hell” (1959), jednak to zagrana w „Ciemności na szczycie schodów” (1960) Rennie Flood przyniosła jej pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Niezapomnianą kreację Heavenly stworzyła w ekranizacji „Słodkiego ptaka młodości” (1962) Tennessee Williamsa w reżyserii Richarda Brooksa. Rola porzuconej ukochanej Chance’a Wayne’a (Paul Newman), którą rodzina zmusiła do aborcji, zapewniła jej drugą nominację do nagrody Akademii Filmowej.

Shirley niewątpliwie miała przed sobą wielką hollywoodzką karierę – była nieprzyzwoicie uzdolniona, pracowita, a do tego piękna i subtelna. Nie była jednak zadowolona z tego, co oferowało jej Hollywood i postanowiła wrócić do teatralnych korzeni. Przez lata święciła na Broadwayu triumfy. Zawsze z chęcią tam powraca.

W 1967 roku jej pierwszy mąż wyprodukował film z nią w roli głównej, „Dutchman”. Był to debiut reżyserski Anthony Harveya. Film powstał w Wielkiej Brytanii i Shirley zagrała białą kobietę, która próbuje uwieść czarnoskórego mężczyznę. Rola ta przyniosła jej nagrodę aktorską w Wenecji. Niestety, nie nominowano jej do Oscara; prawdopodobnie film był zbyt odważny jak na końcówkę cenzurowanego Hollywood.

Shirley na pewien czas opuściła Stany i przeniosła się do Londynu, gdzie grała na scenie. W tym czasie poślubiła drugiego męża, brytyjskiego scenarzystę Johna Hopkinsa. Urodziła też drugą córkę, Sophie. W 1964 roku urodziła pierwszemu mężowi pierwszą córkę, Kaitlin. Obie córki Shirley są aktorkami i obie podpisują się nazwiskiem jej drugiego męża, choć Kaitlin jest jego pasierbicą. Hopkins zmarł nieszczęśliwie po upadku w wieku zaledwie 57 lat.

Aktorka wróciła do Hollywood jako dojrzała kobieta. Z racji upływu czasu i znaczącej nadwagi, Shirley obsadzana jest w rolach charakterystycznych. Grywa okazjonalnie w filmach, jak m.in. matkę Helen Hunt w „Lepiej być nie może” (1997). Ostatnio Shirley zagrała gościnnie rolę teściowej Bree w „Gotowych na wszystko”. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy. Dla miłośników serialu i samej Shirley na pewno świetną wiadomością będzie fakt, że Shirley powróci w czwartym sezonie serialu.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>