Karolina Łachmacka

Shirley Jones

Shirley Jones
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka i piosenkarka. Tak, jak inna wielka aktorka, Shirley MacLaine, otrzymała swoje imię na cześć największej filmowej gwiazdy dziecięcej, Shirley Temple. Urodziła się w Pittsburgh w Charleroi w stanie Pensylwania, 31.03.1934 roku, jak jedyne dziecko Marjorie Williams i Paula Jonesa, właściciela Jones Brewing Company. Jako nastolatka wygrała konkurs piękności i otrzymała tytuł Miss Pittsburgh 1952 roku.

Śpiewu uczyła się od 12. roku życia. W młodym wieku wyjechała do Nowego Jorku i zgłosiła się na casting. Jej przepiękny i do tego oszlifowany lekcjami głos, spodobał się tak bardzo, że powierzono jej rolę na Broadwayu w musicalu „South Pacific”. Już w 1955 roku na ekranach pojawił się musical „Oklahoma!”, gdzie zagrała Laurie, dziewczynę zakochaną w kowboju, granym przez Gordona MacRae, prywatnie – jej idola. Kręcenie zajęło aż rok, a film powstał w wersji kolorowej. Po zakończeniu prac na planie wróciła na Broadway, by niebawem znów znaleźć się w Hollywood dzięki roli w „Carousel” (1956).

Niestety, wówczas musicale odchodziły do lamusa i Shirley musiała ubiegać się o role w innych gatunkowo filmach. Shirley lubiła wyzwania i czekała na rolę, która pozwoliłaby jej na odmienienie jej wizerunku. Taką szansę dał jej Richard Brooks, obsadzając ją w roli mściwej prostytutki Lulu Bains w filmie „Elmer Gantry” (1960). Film okazał się wielkim hitem zarówno wśród publiczności, jak i krytyki. Burt Lancaster za tytułową rolę odebrał niemal wszystkie możliwe nagrody, w tym Oscara. Shirley także nagrodzono nagrodą Akademii, dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Mimo wszystko publiczność chciała „dobrej” Shirley i aktorka zagrała Marion w musicalu „Muzyk” (1962). Mimo to jej kariera znalazła się w zastoju. Aktorka skupiła się więc na pracy w telewizji. Grała w serialu „The Partridge Family” swoją imienniczkę i to dzięki tej roli jest dziś najlepiej kojarzona.

W 2008 roku ogłoszono, że Shirley będzie grała w znanej amerykańskiej telenoweli „Days of Our Lives”.

Aktorka dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Z pierwszym mężem ma trzech synów. Drugie małżeństwo artystki trwa po dzień dzisiejszy, choć jest dość burzliwe – para kilkukrotnie się rozstawała.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>