Karolina Łachmacka

Shirley Booth

Shirley Booth
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka charakterystyczna. Ma na koncie Oscara, nagrodę aktorską w Cannes, Tony, Emmy i Złoty Glob. Sławę zdobyła rolę we „Wróć, mała Szebo” (1952), jednak to dzięki serialowi komediowemu „Hazel”, gdzie grała pokojówkę, została zapamiętana na dużej wśród szerokiej publiczności.

Córka Alberta Jamesa Forda i Virginii Marthy Right. Jej siostra, Jean Valentine Ford, urodziła się w 1914 roku. Karierę sceniczną zaczynała jako nastolatka, podróżując z różnymi zespołami aktorskimi. Znana była wówczas jako Thelma Booth Ford. Na Broadwayu debiutowała w 1925 roku u boku Humphreya Bogarta. W latach 30. i 40. zdobyła popularność dzięki swojemu różnorodnemu emploi. Shirley grała m.in. z Katharine Hepburn w „Opowieści filadelfijskiej”, a także z Ralphem Bellamy w „Tomorrow The World”. Karierą na Broadwayu cieszyła ponad trzy dekady.

W 1948 roku dostała nagrodę Tony za rolę w „Goodbye, My Fancy”. Drugiego otrzymała za rolę Loli Delany w „Wróc, mała Szebo”. Partnerujący jej Sidney Blackmer także został nagrodzony. W 1952 roku powtórzyła tę rolę na ekranie i została pierwszą aktorką, która otrzymała Oscara i Tony za zagranie tej samej postaci. Kiedy odbierała Oscara, wręczano jej też nagrodę Tony za „The Time Of The Cuckoo” (1952).

Shirley nie była młoda ani piękna, więc mimo wielkiego sukcesu, nie zapowiadała się przed nią wspaniała kariera filmowa. Dlatego zaakceptowała propozycję zagrania w serialu „Hazel”, grając służącą. Ostatnią sztuką, w jakiej zagrała na Broadwayu, była „Hay Fever” Noela Cowarda i „Look to the Lilies”, obie w 1970 roku.

Jedyne małżeństwo Shirley trwało 8 lat i zakończyło się śmiercią jej męża. Nigdy powtórnie nie wyszła za mąż, ani nie miała dzieci. Zmarła w wieku 94 lat po krótkiej chorobie. W ostatnich dniach jej życia odwiedzała ją Julie Harris, która mieszkała w sąsiedztwie.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>