Karolina Łachmacka

Senta Berger

Senta Berger
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Popularna austriacka aktorka, także producentka. Urodziła się w stolicy Austrii 13.05.1941 roku. Jej ojciec był muzykiem, matka – nauczycielką. Oboje zmarli 8 sierpnia (choć Therese Berger odeszła 17 lat po swoim mężu). Choć rodzice Senty nie byli bogaci, chcieli zapewnić córce wszystko, co najlepsze.

Po raz pierwszy Senta stanęła na scenie w wieku zaledwie 4 lat, śpiewając (jej ojciec, Josef Berger, akompaniował córce na fortepianie). Rok później zaczęła pobierać lekcje baletu. Jej marzenia o karierze tancerki legły w gruzach, kiedy nauczycielka stwierdziła, iż dojrzewająca Senta nie ma odpowiedniej sylwetki.

Senta zaczęła pobierać lekcje aktorstwa, a w 1957 roku otrzymała pierwszą, małą rólkę w filmie. Grała też w prestiżowym seminarium Maxa Reinhardta w Wiedniu, ale wyrzucono ją ze szkoły za przyjęcie roli w filmie bez pozwolenia jej mentorów. W 1958 roku została najmłodszą członikinią Josefstadt Theatre. Chciała zostać aktorką filmową.

Senta zagrała w realizowanym w Europie melodramacie „Podróż” (1959) Anatole’a Litvaka z Yulem Brynnerem i Deborah Kerr. W 1960 zagrała w „Tysiącu oczu doktora Mabuse”, potem w „Cudzie Malachiasza” (1961). W hollywoodzkim „Szpiegu z moją twarzą” (1965) zagrała u boku Leo G. Carrolla. W „Mak również jest kwiatem” (1966) wystąpiła z takimi gwiazdami, jak Rita Hayworth, Gilbert Rolland, czy Marcello Mastroianni.

W 1963 roku Senta poznała Michaela Verhoevena, syna niemieckiego reżysera Paula Verhoevena. Dwa lata później stworzyli wspólną firmę produkcyjną. W 1966 pobrali się i są ze sobą do dziś (mają dwóch synów). W 1970 rozpoczęli współpracę, wedle której ona grała, a on reżyserował.

Od 2003 roku Senta przewodzi Niemieckiej Akademii Filmowej. W 2006 roku wydała autobiografię, w której opisała m.in. jak Darryl Zanuck próbował ją „zaliczyć” podczas castingu na swojej kanapie w swoim biurze. Obecnie mieszka w okolicach Monachium w Niemczech.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>