Karolina Łachmacka

Sarah Miles

Sarah Miles
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Brytyjska aktorka filmow, telewizyjna i teatralna. Urodziła się 31.12.1941 roku. Absolwentka Royal Academy of Dramatic Arts i członkini stowarzyszenia przy tej prestiżowej akademii. Znana nie tylko jako świetna aktorka, ale także jako skandalistka i wielka indywidualność.

Tuż po zakończeniu nauki w RADA aktorka debiutowała rolą Shirley Taylor w „Czasie rozprawy” (1962). Już ten film zapewnił jej nominację do BAFTA dla najbardziej obiecującej młodej aktorki. Role w „Służącym” czy „Ceremonii” wpisały aktorkę w poczet twórców kina tzw. „nowej fali”. Pamiętna jest rola Sarah w „Powiększeniu” (1966) Michelangelo Antonioniego.

W 1970 roku David Lean powierzył Sarah tytułową rolę Rosy Ryan w „Córce Ryana”, klasycznym dziś melodramacie. Scenariusz napisał mąż Sarah, Robert Bolt. Film otrzymał wiele nagród (m.in. Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego, Johna Millsa), w tym nominacje do Oscara, BAFTA i Złotego Globu dla Sarah. W 1972 w filmie Bolta wcieliła się w tytułową Lady Caroline Lamb. Wystąpiła też w „Wielkich nadziejach” z 1974 roku jako Estella, a 4 lata później w remake’u „Wielkiego snu” jako Charlotte Sternwood. Projekty dobiera bardzo starannie. Grywa też w telewizji, m.in. w ostatnich latach gościnnie pokazała się w serialu o detektywie Agathy Christie, „Poirot” z Davidem Suchetem.

Prywatnie aktorka przez lata wzbudzała liczne kontrowersje. Publicznie stwierdziła, że picie moczu działa pozytywnie na zdrowie i promowała ową praktykę. Z Robertem Boltem była zamężna dwukrotnie – pierwszy ślub skończył się bowiem ich rozwodem. Późniejszymi czasy aktorka zaopiekowała się umierającym Boltem i byli razem aż do jego śmierci. Miała natomiast głośne romanse z wielkimi tego świata. Przez dłuższy czas sypiała z Laurence’em Olivierem, starszym od niej o ponad 30 lat. Miał on jej pozwolić opowiedzieć publicznie o tym związku nie wcześniej, niż 5 lat po jego śmierci. Słowa dotrzymała. Poza tym wśród jej podbojów był Robert Mitchum, grający jej zdradzonego męża w „Córce Ryana”. W czasie realizacji filmu Szczęki romansowała ze Stevenem Spielbergiem. Aktorka zaszła nawet w ciążę, ale, jak sama przyznała, poddała się aborcji.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>