Karolina Łachmacka

Sandy Dennis

Sandy Dennis
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska wybitna aktorka teatralna i filmowa. Przyszła na świat 27.04.1937 roku. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Honey w Kto się boi Virginii Woolf?” (1966) z oscarową rolą Elizabeth Taylor i wybitnym Richardem Burtonem. Na swoim koncie ma aż trzy statuetki Tony.

Jej matka, Yvonne, była sekretarką, a ojciec, Jack, urzędnikiem pocztowym. Do szkoły chodziła z Dickiem Cavettem, który przed laty był znanym prowadzącym talk show w USA. Uczęszczała do Nebraska Wesleyan University i University of Nebraska. Dorastała w Kenesaw i Lincoln w Nebrasce. Występowała w Lincoln Community Theater Group, a jako 19-latka przeniosła się do Nowego Jorku.

Jej debiutem filmowym była „Wiosenna bujność traw” (1961) z Warrenem Beatty i Natalie Wood. W „Trzech siostrach” (1966) wystąpiła z Kim Stanley. Jej najsłynniejszą rolą pozostaje Honey, żona alkoholiczka George’a Segala w „Kto się boi Virginii Woolf?” (1966), która przyniosła jej Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej i nominację do Złotego Globu. Mimo to największe triumfy święciła na scenie. Na Broadwayu wystąpiła w „Ciemności na szczycie schodów”, potem w „Face of a Hero”, „A Thousand Clowns”, „Any Wednesday”. Łącznie przyznano jej dwie nagrody Tony z rzędu, rok po roku, a także Theatre World Award.

Na ekranie zagrała też w „W górę po schodach w dół” (1967), „Kapeluszu pełnym deszczu” (1968), „Za miastem” (1971, nominacja do Złotego Globu). Sandy znana była ze swego oryginalnego, ekscentrycznego stylu gry, była też zawsze wielką propagatorką tzw. „metody”.

Przez wiele lat Sandy była związana z Gerry Mulliganem, jednak rozstali się w 1976 roku. Mulligan wielokrotnie nazywała Dennis swoją żonę, ale ona po pewnym czasie zdementowała jednoznacznie pogłoski, jakoby kiedykolwiek poślubiła Gerry’ego. W latach 1980-1985 partnerem Sandy był Eric Roberts, brat Julii. Dzieliła ich 19 lat różnicy. Aktor Christopher Lloyd Dennis twierdził, że jest jej synem, ale rodzina aktorki kategorycznie zdementowała jego rewelacje.

Aktorka zmarła 2 marca 1992 roku na raka jajnika. Miała zaledwie 54 lata.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>