Karolina Łachmacka

Sandra Dee

Sandra Dee
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, która specjalizowała się w rolach niewinnych, dość naiwnych blondynek. Urodziła się 23.04.1942 roku. Jej matka była Rusinką. Jej rodzice rozwiedli się niedługo po jej narodzinach. Od 4. roku życia Sandra pozostawała profesjonalną modelką, regularnie pojawiając się w reklamówkach. Sprzed obiektywu niedaleko już przed kamery, tak więc Sandra debiutowała rolą w „Until They Sail” z 1957 roku.

W 1958 roku Sandra, zaledwie 15-letnia, wygrała Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki (wraz z Carolyn Jones i Diane Varsi). Wizerunek naiwnej, delikatnej dziewczyny potwierdziła rolami w „Gidget” (1959), „Zwierciadle życia” (1959), „A Summer Place” (1959). Jej osoba była inspiracją dla utworu „Look At Me, I’m Sandra Dee!” z musicalu „Grease” (1972), który zekranizowano w 1978 roku. Sandra w latach 70. nie występowała już raczej w filmach, stawiając na okazjonalne występy w telewizji.

Życie młodej gwiazdy było wciąż „na świeczniku”. Aktorka w wieku 18 lat wyszła za mąż za wokalistę i aktora, Bobby Darina. Małżeństwo trwało 7 lat. Zagrali razem w kilku filmach; Universal próbował promować ją na „dorosłą” aktorkę, ale bez większych skutków. Mając razem syna. Darin zmarł w 1973 roku na wskutek komplikacji związanych z chorobą serca.

Sandra przez większość dorosłego życia borykała się z anoreksją, alkoholizmem i depresją. W 2000 roku zdiagnozowano u niej raka gardła i choroby nerek. Niewydolność nerek, w połączeniu z zapaleniem płuc, spowodowała śmierć Sandry w wieku 62 lat. Gwiazda jest pochowana na słynnym Forest Lawn Memorial Park Cemetery w Woodland Hills, nieopodal grobu jej matki, zmarłej w 1987 roku.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>