Karolina Łachmacka

Sally Blane

Sally Blane
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Urodziła się 11.07.1910 roku. Siostra zdobywczyni Oscara, Loretty Young, a także innej aktorki – Polly Ann Young; przyrodnia siostra żony Roberta Montalbana i aktorki Georgiany Young. Zagrała w ponad 70 filmach.

Siostry Young słynęły z wielkiej urody. Były do siebie bardzo podobne i oglądając ich zdjęcia można naprawdę nie wiedzieć w stu procentach, którą z nich przedstawia fotografia. Piękna rodzina uwodziła mężczyzn przez lata. Sally i Polly Ann wyszły kiedyś z Joan Crawford do klubu nocnego i nie chciały zabrać 13-letniej wówczas Loretty. Mimo to Loretta poszła i to ona, mimo że w tak dziecinnym w porównaniu do sióstr wieku, przyciągała spojrzenia mężczyzn. Joan miała powiedzieć: „Jak chcecie ze mną wychodzić, jej macie ze sobą nie brać!”. Do końca życia Loretta i Joan pozostały w bardzo wrogich stosunkach.

Wracając do Sally, ona jako jedyna w karierze nie używała prawdziwego nazwiska; zastąpiła Young nazwiskiem Blane, przyjęła też imię Sally, choć naprawdę nosiła imiona Elizabeth Jane. Debiutowała już w wieku 7 lat. Grała w kinie niemym i pomyślnie przeszła w erę kina dźwiękowego. Aktorka pamiętana jest z roli Alice w „Jestem zbiegiem” (1932) z Paulem Munim. Kariera Sally zwolniła po zamążpójściu. W 1937 roku poślubiła byłego męża Claudette Colbert. Urodziła mu dwoje dzieci; córkę nazwała prawdziwym imieniem Loretty – Gretchen. Byli razem do śmierci Normana w 1976 roku. Sally umarła na raka w wieku 87 lat w Los Angeles.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>