Karolina Łachmacka

Ruth Hussey

Ruth Hussey
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z roli Liz Imbrie w klasycznej romantycznej komedii George’a Cukora „Filadelfijska opowieść” (1940), za którą otrzymała jedyną w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Przyszła na świat w Providence na Long Island jako Ruth Carol Hussey 30.10.1911 roku. Jej ojciec zmarł w wieku 34 lat na grypę hiszpankę, kiedy córka miała zaledwie 7 lat. Skończyła Pembroke College w 1933, ale, co ciekawe, nigdy nie zagrała tam żadnej roli teatralnej, gdyż, mimo starań, zawsze odpadała w przedbiegach. Podjęła więc studia aktorskie na University of Michigan, grała też w teatrze letnim. Tak spędziła dwa sezony, po czym wróciła do rodzimego Providence, gdzie w lokalnym radiu była komentatorką mody. Chciała grać w Providence Playhouse, ale tam przyjmowano jedynie aktorów z Nowego Jorku. Wyjechała więc tam, gdzie podjęła pracę modelki dla słynnej agencji Powers, po czym szybko otrzymała pracę aktorską.

Podróżowała ze sztuką, kiedy odkrył ją agent wyszukujący talenty dla wytwórni MGM. Szybko awansowała do ról głównych w filmach klasy „B”, jednak już w 1940 powierzono jej rolę w „Filadelfijskiej opowieści”. Grała tam Liz Imbrie, wścibską reporterkę, które podkochuje się w Jimmy’ym Stewarcie. Nigdy jednak, mimo różnych ról u boku znanych i świetnych aktorów, nie udało jej się awansować do miana „leading lady”.

9 sierpnia 1942 roku Ruth poślubiła Boba Longeneckera. Mieli dwóch synów i jedną córkę. Po założeniu rodziny Ruth skupiła się na pielęgnowaniu ogniska domowego. W 1977 roku przenieśli się na ranczo w Carlsbad w Kalifornii. Bob zmarł w 2002 roku, tuż po 60. rocznicy ślubu jego i Ruth. Ich syn, John, jest laureatem Oscara za produkcję krótkometrażowego filmu z 1970 roku.

Ruth Hussey zmarła 19 kwietnia 2005 roku na wskutek komplikacji po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Miała 93 lata.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>