Karolina Łachmacka

Ruth Gordon

Ruth Gordon
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wielka amerykańska aktorka teatralna i filmowa, laureatka najbardziej prestiżowych nagród, jak Oscar, Złoty Glob, Emmy, czy Saturn. Znana w równym stopniu jako aktorka, co scenarzystka. Ze swoim drugim mężem, Garsonem Kaninem, tworzyli niezapomniany duet – ich scenariusze stanowiły kanwy najlepszych filmów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Zanim Ruth otrzymała dwie aktorskie nominacje do Oscara (druga zakończyła się przyznaniem jej statuetki), trzykrotnie zdobywała nominacje do tej nagrody za najlepszy scenariusz (zawsze z Kaninem), za „Podwójne życie” (1947), „Żebro Adama” (1949) i „Pat i Mike’a” (1952). Oprócz scenariuszy pisała też sztuki i powieści.

Urodziła się w Quincy w stanie Massachusetts jako jedynaczka 30.10.1896 roku. Kiedy skończyła naukę w Quincy High School, napisała do kilku swoich najbardziej ulubionych aktorek z prośbą o zdjęcie z autografem. Odpisała jej Hazel Dawn, którą widziała na scenie. To zachęciło młodą dziewczynę do wyboru zawodu aktorki. Jej ojciec był sceptyczny wobec tego pomysłu jedynej córki, ale postanowił ją wspierać. W 1914 roku razem wyruszyli do Nowego Jorku, gdzie Ruth została przyjęta do American Academy of Dramatic Arts.

W 1915 roku 18-letnia Ruth debiutowała na ekranie, ale jako statystka. Po raz pierwszy też zagrała na Broadwayu. Rola Nibsa w inscenizacji „Piotrusia Pana” zaskarbiła Ruth przychylne recenzje od srogiego i ważnego krytyka teatralnego, Alexandra Woollcotta, który stał się jej mentorem. Kolejne lata przynosiły następne sukcesy. Ruth poznała aktora Gregory Kelly’ego, którego poślubiła i z którym oczywiście występowała. Przez całe lata 30. kontynuowała świetną passę zawodową, grając m.in. w „Domu lalki” Ibsena. Niestety, w 1927 roku zmarł Gregory Kelly.

MGM podpisało kontrakt z Ruth w latach 30., ale ona zagrała w ich filmie dopiero w latach 40., partnerując Grecie Garbo w „Dwulicowej kobiecie” (1941) George’a Cukora. Potem grała z większym sukcesem w innych wytwórniach. Jej znane role to m.in. pani Jarvis w „Konwoju” (1943) z Bogartem, czy „Na progu ciemności” (1943) z Flynnem, Judith Anderson, Ann Sheridan, czy Walterem Hustonem. W 1942 poślubiła Garsona Kanina i od tej pory razem pracowali jako scenarzyści (Kanin był także wziętym reżyserem). Kaninowie byli bliskimi przyjaciółmi m.in. Vivien Leigh i Laurence’a Oliviera, Lauren Bacall, Humphreya Bogarta, czy Katharine Hepburn i Spencera Tracy (Hepburn i Kanin w 1940 roku byli świadkami na sekretnym, szybkim ślubie Leigh i Oliviera).

Gordon i Kanin pisali scenariusze wspólnych komedii Hepburn i Tracy’ego i mówiono, że związek dwójki głównych bohaterów wzorowany był na małżeństwie Kaninów, które przetrwało lata. Co ciekawe, wszystkie 3 nominacje do Oscara otrzymane za scenariusz były scenariuszami do filmów w reżyserii George’a Cukora. Na podstawie swojej autobiografii napisała scenariusz do filmu „Aktorka” (1953). Postać młodej aktorki, wzorowanej na Ruth Gordon, wykreowała młoda i utalentowana Jean Simmons, a jej rodziców zagrali Teresa Wright i Spencer Tracy.

W latach 50. wróciła na ekrany jako aktorka. W latach 60. zagrała w „Inside Daisy Clover” (1965) i zdobyła Złoty Glob i nominację do Oscara. W 1968 zagrała u Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” z Mią Farrow i otrzymała Złoty Glob i Oscara. Grała też w telewizji, zdobywając nagrodę Emmy.

Prywatnie Ruth była dwukrotnie zamężna. Po śmierci Gregory Kelly’ego związana była m.in. z producentem teatralnym Jedem Harrisem, z którym miała syna, urodzonego w 1929 roku Jonesa Harrisa, jednak nigdy nie była jego żoną. Miłością jej życia okazał się młodszy o niemal 20 lat Garson Kanin. Aktorka zmarła na skutek wylewu w wieku 88 lat w Edgartown w Massachusetts. Mały teatr w Westboro w Massachusetts nosi jej imię.

(Visited 78 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>