Karolina Łachmacka

Ruby Keeler

Ruby Keeler
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Legenda amerykańskich musicali lat 30. Urodziła się 25.08.1909 roku. Najczęściej obsadzana w filmach z Dickiem Powellem w Warner Bros. Urodziła się w katolickiej rodzinie jako jedno z sześciorga rodzeństwa. Jej dwie siostry, Helen i Gertrude, także próbowały swoich sił w branży, ale nie udało im się zrobić kariery. Kiedy Ruby miała 3 lata, jej rodzina przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie jej ojciec, kierowca ciężarówki, mógłby zarabiać więcej.

Ruby chodziła do St. Catherine of Siena we wschodniej części Nowego Jorku. Nauczycielka raz w tygodniu uczyła Ruby tańca. Zasugerowała jej matce, by córkę posłać do jej studia tanecznego. Ta nie zgodziła się z powodu braku funduszy na opłacenie zajęć, mimo to Ruby dowiedziała się o przesłuchaniach na tancerki rewiowe. Wraz z koleżanką skłamały, że miały po 16 lat (w rzeczywistości miały po 13), bo taki był warunek dopuszczenia ich do konkursu. Ruby zatańczyła na drewnianej części sceny i wyróżniło ją głośnie stepowanie. Dzięki temu otrzymała rolę.

Kariera Ruby potoczyła się lawinowo. Interesowali się nią najwięksi. Florenz Ziegfeld wysłał jej kwiaty z kartką: „Czy mogę uczynić cię gwiazdą?”. Za Ala Jolsona wyszła za mąż.

W 1933 roku Warner Bros. obsadziło Ruby Keeler w legendarnym musicalu „Ulica szaleństw” u boku Dicka Powella i Bebe Daniels. Wielki sukces filmu spowodował podpisanie długoterminowego kontraktu z Ruby, która zagrała potem w „Poszukiwaczkach złota” (1933), „Nocnych motylach” (1933), „Promenadzie miłości” (1934), „Colleen” (1936).

Aktorka rozwiodła się z Alem Jolsonem w 1940 roku po 11 latach małżeństwa. W 1941 roku wyszła za Johna Homera Lowe. Dla niego porzuciła show biznes. Mieli razem 4 dzieci (z Jolsonem Ruby miała jeszcze syna, lecz adoptowanego). Lowe zmarł w 1969 roku.

W 1972 Keeler wróciła na Broadway w „No, No, Nanette” – reżyserował ją ten sam twórca, któremu powierzono opiekę nad „Ulicą szaleństw” blisko 40 lat wcześniej.

Ruby Keeler zmarła na raka 28 lutego 1993 roku w wieku 83 lat.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>