Karolina Łachmacka

Rosemary Clooney

Rosemary Clooney
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Legendarna piosenkarka amerykańska, także aktorka. Rosemary Clooney największe sukcesy zaczęła odnosić jako solistka, choć początkowo występowała u boku swojej siostry, Betty. Jej największe hity to m.in. „This Ole House” czy „Mambo Italiano”. W latach 60. jej kariera przeszła załamanie, głównie za sprawą problemów zdrowotnych. W ciągu następnej dekady ponownie wspięła się na szczyt i niezmiennie odnosiła sceniczne sukcesy aż do swojej śmierci na nowotwór płuc w 2002 roku.

Urodziła się w Maysville w stanie Kentucky w rodzinie irlandzkiego i niemieckiego pochodzenia 23.05.1928 roku. Rosemary miała siostrę, wyżej wspomnianą Betty, i brata, Nicka. Nick jest ojcem gwiazdora Hollywood, zdobywcy Oscara za rolę w filmie „Syriana”, George’a Clooneya. Ojciec przyszłej gwiazdy był alkoholikiem i rodzina nie żyła w zgodzie. W końcu Nick zamieszkał z matką, a dziewczynki pozostały u boku ojca.

W Cincinnati w Ohio Betty i Rosemary wygrały wokalny konkurs i niebawem zaczęły nagrywać piosenki. Nagranie „Come on-a my house” w wykonaniu Rosemary okazało się przebojem. Ponadto w 1952 nagrała kilka duetów z samą Marlene Dietrich. W 1954 z Bingiem Crosby, Dannym Kaye i Verą-Ellen wystąpiła w filmie „Białe Boże Narodzenie”. Z Crosby’m występowała później wielokrotnie, m.in. w radiu CBS, odbyli też razem trasę po Irlandii.

Niestety, prywatne życie Rosemary nie było usłane różami. Cierpiała z powodu choroby psychicznej, załamanie nerwowe miała w trakcie trasy koncertowej. Dwukrotnie zamężna była ze zdobywcą Oscara, Jose Ferrerem, z którym ma 5 dzieci, w tym aktora Miguela Ferrera, znanego m.in. z serialu „Jordan”. Ich oba formalne związki zakończyły się rozwodem. W 1997 Rosemary wyszła za Dante DiPaolo. Niestety, pod koniec 2001 roku zdiagnozowano u niej raka płuc. Mimo operacji Rosemary zmarła 29 czerwca 2002 roku w swoim domu w Beverly Hills. Spoczywa na cmentarzu św. Patryka w rodzimym Maysville.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>