Karolina Łachmacka

Romy Schneider

Romy Schneider
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Austriacko-niemiecka aktorka, która często grała też w filmach francuskich, próbowała też swoich sił w kinie hollywoodzkim. Najlepiej znana z serii filmów o młodej cesarzowej Austrii, Elżbiety zwanej Sissi.

Rosemarie Magdalena Albach-Retty urodziła się 23 września 1938 roku w stolicy Austrii, Wiedniu. Była wnuczką austriackiej aktorki Rosy Albach-Retty, córką niemieckiej aktorki Magdy Schneider i Wolfa Albach-Retty. Po rozwodzie rodziców w 1945 roku Magda zajęła się wychowaniem Romy i jej brata, Wolfiego. Magda zajęła się karierą Romy, często występując u jej boku. Debiutowała w wieku 15 lat rolą w „Wenn der weiße Flieder wieder blüht”. Jak powiedziała po latach, jej ojczym, Hans-Herbert Blatzheim, znany właściciel restauracji, wykazywał wobec niej niezdrowe zainteresowanie.

W 1955 roku Romy zagrała po raz pierwszy Sissi w romansie historycznym o tym samym tytule. Jej żywiołowa, pełna spontaniczności, ale też dojrzałości aktorskiej rola przyniosła jej wielkie zainteresowanie międzynarodowej publiczności i uznanie krytyki. W 1956 zagrała w „Sissi – młoda cesarzowa”, a rok później w „Sissi – losy cesarzowej”. W 1958 roku aktorka zagrała tytułową postać w „Christine”, remake’u filmu Maxa Ophülsa. Na planie tego filmu zakochała się w Alainie Delon. Dla niego przeprowadziła się do Paryża, a w 1959 zaręczyli się.

Będąc w Paryżu Romy wciąż cieszyła się dużym zainteresowaniem. Orson Welles obsadził ją w swojej ekranizacji „Procesu” Kafki z 1962 roku. Dzięki Delonowi poznała włoskiego reżysera Luchino Viscontiego. W 1962 zagrała w „Boccacio ’70” w segmencie reżyserowanym przez Viscontiego. Rola w „Kardynale” (1963) z Anthony Quinnem i Johnem Hustonem przyniosła jej nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w dramacie. Na krótko znalazła się w Hollywood, gdzie zagrała w „Zamieńmy się mężami” (1964), czy „Co słychać, koteczku” (1965).

Delon porzucił Romy w 1963 roku, co aktorka bardzo przeżyła. W 1966 roku wyszła za Harry’ego Meyena, niemieckiego filmowca, który późniejszymi czasy popełnił samobójstwo. Mieli syna, Daniela (1966-1981). W 1975 roku wyszła za Daniela Biasini, a 14 lipca 1977 roku na świecie pojawiła się ich córka, Sarah Biasini, dziś aktorka. Mimo rozstania z Delonem, pozostali przyjaciółmi, partnerowali też sobie na ekranie, m.in. w „Basenie” (1968), czy „Zabójstwie Trockiego” (1972).

W latach 70. Romy pracowała głównie we Francji i to na ten czas przypadają największe laury aktorskie, jakie zdobyła. W 1975 wystąpiła w „Najważniejsze to kochać” i otrzymała pierwszego Cezara dla najlepszej aktorki. Jeszcze w 1972 roku zszokowała publiczność, grając cesarzową Sissi w zupełnie innym kontekście, jako kobietę zgorzkniałą i nie tak doskonałą, w „Ludwigu” Viscontiego. Drugiego Cezara otrzymała za rolę w „Takiej zwykłej historii” (1978).

Życie Romy zawaliło się, kiedy jej 14-letni syn zmarł po tym, jak wdrapując się na płot rodziców swego ojczym przeciął sobie udową tętnicę. Romy popadła w alkoholizm. Znaleziono ją martwą 29 maja 1982 roku. Ponieważ nie dokonano sekcji zwłok nie wiadomo, czy Romy celowo przedawkowała tabletki nasenne, popijając je alkoholem. Przyjęto, że śmierć nastąpiła na skutek zatrzymania akcji serca.

Na grobie aktorki napisane jest jej prawdziwe imię i nazwisko, Rosemarie Albach. Alain Delon niebawem po jej odejściu zadbał, by prochy Daniela spoczęły tuż przy matce.

(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>