Karolina Łachmacka

Rita Moreno

Rita Moreno
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna i wszechstronna artystka. Urodziła się 11.12.1931 roku. Jedyna Portorykanka, która otrzymała Oscara, Tony, Emmy i Grammy. W wieku 5 lat przeprowadziła się z matką do Nowego Jorku. W wieku 11 lat podkładała swój głos postaciom w filmach, które tłumaczono na hiszpański. Na Broadwayu debiutowała już jako 13-latka, co nie uszło uwadze łowców talentów. Przez kolejne 10 lat pojawiała się na ekranie w różnych małych rolach, m.in. jako Zelda Zanders w „Deszczowej piosence” (1952), czy też „Król i ja” (1956) z Oscarową rolą Yula Brynnera.

Przełom nastąpił wraz z drugoplanową rolą Anity w musicalu „West Side Story”. Początkowo to młoda Natalie Wood miała być główną ozdobą tego filmu. Ale to Rita Moreno wygrała Oscara i Złoty Glob. W niedługim czasie do tych nagród dołączył Tony, Grammy i Sarah Siddons Award za jej pracę w teatrze w Chicago. Po dziś dzień Rita nie rezygnuje z pracy zawodowej. Aktorka grała niedawno w teatralnej wersji „Szklanej menażerii”, ponadto pojawiła się też gościnnie w serialu „Prawo i porządek”.

Od 18 czerwca 1965 roku Rita pozostaje żoną Lenny’ego Gordona, który jest jej menadżerem. Mają córkę, Fernandę.

(Visited 69 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>