Karolina Łachmacka

Renée Adorée

Renée Adorée
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Francuska aktorka o hollywoodzkiej karierze. Przyszła na świat 30.09.1898 roku.

Jeanne de La Fonte była córką pary artystów cyrkowych, urodzoną we francuskim Lille. Już jako 5-letni brzdąc partnerowała w przedstawieniach swoim rodzicom. Jako nastolatka zaczęła grać różne role w przedstawieniach w różnych zakątkach Europy. Kiedy wybuchła I wojna światowa, przebywała na terenach Rosji i uciekła samolotem do Londynu. Stamtąd wyruszyła do stolicy amerykańskiego teatru, Nowego Jorku, i tam grała na scenie, aż wypatrzono ją dla świata kina.

W 1920 zmieniła pseudonim na Renée Adorée po namowie wytwórni. Z ekranu znana jest jako Melisande z „Wielkiej parady” (1925). W „The Mating Call” (1928) zagrała dość subtelną scenę rozbieraną (film produkował nie kto inny, jak Howard Hughes), która wywołała niemałe zamieszanie.

Aktorka pomyślnie przeszła do filmów dźwiękowych, występując u boku Lona Chaney, Owena Moore’a, Johna Gilberta, czy Ramona Novarro. Mimo sukcesów w karierze, aktorka musiała ją przerwać. W 1930 okazało się bowiem, że cierpi na gruźlicę. Nie posłuchała lekarza i dokończyła ostatni film. Spędziła dwa lata w sanatorium, leżąc w spokoju i próbując odzyskać siły. W kwietniu 1933 opuściła ośrodek – wydawało się, że wszystko będzie dobrze. Jej stan jednak gwałtownie się pogorszył. We wrześniu trafiła do kolejnego sanatorium. Zmarła tam kilka dni po skończeniu 35 lat. Jest pochowana na Hollywood Forever Cemetery. Zostawiła majątek wartości niecałych 2,5 tysiąca dolarów. Nie miała dzieci, nie pozostawiła testamentu, więc pieniądze otrzymała jej mieszkająca w Anglii matka, Victoria.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>