Karolina Łachmacka

Rachel Roberts

Rachel Roberts
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka brytyjska, żona laureata Oscara, również Brytyjczyka, Rexa Harrisona. Urodziła się 20.09.1927 roku.

Wychowywano ją na baptystkę, czemu bardzo się sprzeciwiała. Po ukończeniu University of Wales, Rachel powędrowała do Royal Academy of Dramatic Arts (RADA). Na scenach brytyjskich teatrów występowała od 1951 roku, a na ekranie debiutowała dwa lata później.

Na dobre zauważono ją dzięki roli Brendy w „Z soboty na niedzielę” (1960), uhonorowanej pierwszą z trzech w jej dorobku nagród BAFTA. Lindsay Anderson obsadził ją w roli cierpiącej Pani Hammond w „Sportowym życiu” (1963), za co Rachel otrzymała nominację do Oscara (przegrała z Patricią Neal za „Hud”).

Najlepiej pamiętana jest z pamiętnego „Pikniku pod Wiszącą Skałą” (1975). Trzecią BAFTA przyznano jej za rolę w „Jankesach”. Aktorka, która była dwukrotnie zamężna, pod koniec lat 70. cierpiała na depresję. Pod koniec listopada 1980 roku przedawkowała barbiturany. Miała 53 lata.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>