Karolina Łachmacka

Priscilla Lane

Priscilla Lane
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka i piosenkarka. Najmłodsza ze znanych w latach 30. sióstr Lane. Przyszła na świat 12.06.1915 roku.

Priscilla miała cztery starsze siostry, z czego tylko jedna nie próbowała kariery w show biznesie. Ojciec, dr Lorenzo Mullican, był dentystą. Trzy pierwsze córki urodziły się w Macy w stanie Indiana, dwie pozostałe, w tym Priscilla, już Indianola, Iowa. Mieli ogromny, 22-pokojowy dom, dlatego niektóre z pokoi wynajmowali studentom pobliskiego Simpson College. Matka Priscilli, Cora Mullican, w młodości pragnęła zostać aktorką, ale surowi rodzice, będący metodystami, nie mogli sobie wyobrazić swojej córki w tak niechlubnym, ich zdaniem zawodzie.

Matka zachęcała swoje córki do pobierania lekcji muzyki. Wszystkie uczęszczały do Simpson College na wieczorne zajęcia muzyczne. Dorothy, siostra Priscilli, w wieku zaledwie 12 lat, grała na fortepianie w kinie do filmów niemych (taki był wówczas sposób nadawania dźwięku ścieżki dźwiękowej filmów).

Siostry Pricilii, Leota i Dorothy, wyruszyły na podbój Nowego Jorku w młodym wieku, i razem mieszkały w mieście. Martha, kolejna siostra przyszłej gwiazdy, nie była zainteresowana taką karierą, tak więc na lekcje tańca Cora posłała Priscillę i Rosemary, o rok starszą siostrę aktorki.

Cora wyruszyła ze swoimi młodszymi córkami śladami starszych, opuszczając męża, który później wniósł pozew o rozwód.

Priscilla była drobną blondynką o niebieskich oczach i żywym, bezpośrednim usposobieniu. Od małego uwielbiała sport, codziennie pływała. W dzieciństwie grała w baseball i wspinała się po drzewach. Uwielbiała perfumy i kwiaty. Kochały koty, miała ich swego czasu aż 12. Preferowała muzykę klasyczną. Czytała kryminały. Była przesądna i nie nosiła swojego ulubionego koloru niebieskiego w poniedziałki. Uważała, że jej szczęśliwy dzień to środa, a liczba – 7. W San Fernando Valley posiadała ranczo, którego wraz z Rosemary i matką były współwłaścicielkami.

W 1938 roku cztery siostry Lane zagrały w „Czterech córkach”. Film cieszył się tak wielką popularnością, że powstały kolejne wersje. Priscilla zagrała w kilku filmach z Johnem Garfieldem. W 1939 pojawiła się w „Burzliwych latach 20.” jako gwiazda tego filmu; jej nazwisko pojawiło się obok Jamesa Cagneya przed tytułem filmu. Priscilla zaprezentowała się w nim jako piosenkarka, wykonując „Melancholy Baby”, ‚I’m Just Wild About Harry” czy „It Had To Be You”.

Priscilla zadarła z Jackiem Warnerem, odmawiając zagrania w „Love Came Back”, podkreślając, że film ma słaby scenariusz. Ostatnia jej pamiętna rola to Elaine Harper, narzeczona Cary Granta w „Arszeniku i starych koronkach” (1944). Stopniowo rezygnowała z kariery i odeszła na dobre po zagraniu w filmie „Bodyguard” (1949).

Pierwsze małżeństwo aktorki zostało anulowane krótko po jego zawarciu. Drugie trwało aż do śmierci jej męża w 1976 roku i zaowocowało aż czwórką dzieci: dwoma synami i dwiema córkami. Priscilla zmarła na ponad 2 miesiące przed swoimi 80. urodzinami na raka płuc.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>