Karolina Łachmacka

Pola Negri

Pola Negri
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Po dziś dzień, Pola Negri uchodzi za najbardziej znaną polską aktorką w dziejach Hollywood. Choć było po niej wiele Polek, które chciały zrobić karierę w „fabryce snów”, Pola jest jedyną po dziś dzień naszą rodaczką, którą kojarzą na zachodnim wybrzeżu.

Data urodzenia gwiazdy budzi spore kontrowersje. Pola w swojej autobiografii pisze, że urodziła się „ostatniego dnia ubiegłego wieku”, czyli 31 grudnia 1899 roku. To podważa większość źródeł, w tym jej akt urodzenia, wskazujący jako datę 3 stycznia 1897. Ja oparłam się na dacie podanej przez osobę jej znajomą i możliwym prawdopodobieństwie, że w akcie wpisane datę zgodną z kalendarzem juliańskim.

Matka Poli był o 10 lat starsza od swojego męża. Ojciec aktorki został aresztowany przez Rosjan i zesłany na Sybir kiedy ona była jeszcze małym dzieckiem. Pola uczęszczała do szkoły baletowej i była bardzo ambitną i pragnącą sukcesu dziewczynką. Ukończyła też szkołę teatralną i występowała w warszawskich teatrach. Trudno jej było tam nie zauważyć i szybko atelier filmowe Sfinks zaproponowało jej karierę filmową. Jej debiut, „Niewolnica zmysłów”, powstał specjalnie dla niej.

W 1917 roku wyjechała do Niemiec, gdzie grała u Maxa Reinhardta. To właśnie wtedy powstały jej najlepsze filmy, o największej wartości artystycznej, jak „Oczy mumii Ma”, „Sumurun”, czy „Madame Dubarry”. Niektóre z nich wyreżyserował wielki Ernst Lubitsch we własnej osobie.

W 1923 roku Pola przybyła do Hollywood z nadzieją na wielką karierę. Zagrała w wielu filmach i na łamach pism uchodziła za konkurencję Glorii Swanson, wielkiej amerykańskiej aktorki. Prasa w owym czasie uwielbiała tworzyć fikcyjne konflikty między gwiazdami i próbowano narzucić aurę kłótni między obiema paniami. Pola przeżyła romans z Charlesem Chaplinem i Rudolphem Valentino. Sama twierdziła, że była z nimi zaręczona, a od ślubu z Rudim oddzieliła ją tylko przedwczesna śmierć gwiazdora. Na temat jej pojawienia się na pogrzebie ukochanego krążą już legendy. Ponoć upadła i zemdlała nad jego trumną, lecz kiedy zorientowała się, że fotoreporterzy nie uwiecznili jej aktu rozpaczy, powtórzyła go. Złośliwcy twierdzili, że była to najlepsza rola w dorobku Negri.

Końcem marzeń o Hollywood okazało się kino dźwiękowe. Pola miała polski akcent i nie najpiękniejszy głos. Wróciła więc do Niemiec, ale tam nie było jej najlepiej, gdyż Goebbels zarzucił jej pochodzenie żydowskie. Uratowało ją to, że uwielbiał ją Hitler i dlatego oczyszczono ją z tych zarzutów. Do dziś wielu Polaków ma za złe rodaczce, że wiedząc, jakie były hitlerowskie Niemcy, Pola grała w ich tamtejszych filmach.

Przed wybuchem wojny aktorka powróciła do Stanów, gdzie pozostała już do końca życia. Negri w 1970 opublikowała autobiografię pt. „Pamiętnik gwiazdy”; wielu uważa, że aktorka w swoich wspomnieniach „nagięła” wiele faktów.

(Visited 131 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>