Karolina Łachmacka

Piper Laurie

Piper Laurie
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Córka dwójki Żydów: Charlotte Sadie Alperin i Alfreda Jacobsa, sprzedawcy mebli. Urodziła się 22.01.1932 roku. W młodym wieku przeprowadziła się do Los Angeles. W wieku 17 lat podpisała kontrakt z Universal Studios. Początkowo chodziła na randki z Ronaldem Reaganem, zanim ożenił się on z Nancy Davis.

Piper szybko rozczarowała się ofertami ról, jakie miało dla niej Hollywood. Dlatego przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie pracowała w programach telewizyjnych nadawanych na żywo, co stanowiło dodatkowe wyzwanie. Wystąpiła m.in. w „Wieczorze Trzech Króli”, czy bardziej współczesnych „Dniach wina i róż”. W 1961 roku wróciła do Hollywood, by wystąpić w głównej roli u boku Paula Newmana w filmie „Bilardzista” (1961). Za swoją kreację otrzymała pierwszą w karierze nominację do Oscara.

W 1965 roku zagrała w scenicznej wersji „Szklanej menażerii”, kolejnej adaptacji tej sztuki na potrzeby Broadwayu. Partnerowali jej Maureen Stapleton, Pat Hingle i George Grizzard. Na deski Broadwayu powróciła dopiero po 37 latach.

Po raz kolejny zawiodła się na Hollywood i poświęciła się raczej rodzinie. Nie rezygnowała jednak z pracy. Aktorka zagrała m.in. w filmie „Tim” (1979) z bardzo młodym Melem Gibsonem. Scenariusz przewidywał ich wspólną scenę erotyczną. Uważa się to za pierwsze takie doświadczenie ekranowe aktora, który w przyszłości stał się również znanym reżyserem, scenarzystą i producentem. Jej najbardziej pamiętną kreację jest zapewne fanatycznie religijna matka tytułowej bohaterki w „Carrie” (1976) Briana De Palmy, za którą to rolę otrzymała drugą nominację do Oscara.

Ostatnią nominację do Oscara otrzymała za rolę matki Marlee Matlin w „Dzieciach gorszego Boga” (1986). W latach 90. zagrała w serialu Davida Lyncha Miasteczko Twin Peaks, otrzymując za tę rolę Złoty Glob. Wystąpiła też w horrorze Daria Argento „Uraz”, gdzie grała też jego córka, Asia Argento.

Jej jedyne małżeństwo trwało 19 lat. Ma córkę Anne Grace.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>